Skupieni na słońcu - okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Wakacje - czas rodzinnych wyjazdów nad morza, jeziora i w góry. Przed nami też kilka wypraw w dalsze rejony Polski. Są rzeczy, bez których latem nie potrafię wyjść z domu- okulary. Jakiś czas temu na jednym z blogów przeczytałam jak ważny jest ich dobór. Okazuje się, że jeśli mamy założyć dziecku okulary z supermarketu za to lepiej, żebyśmy ubrali mu np czapkę z daszkiem. Dlaczego? Przecież są kolorowe, tanie, często z bohaterami bajek przyciągające uwagę malucha. Wszystko Wam wytłumaczę.


Okulary, które dostępne są w waszych pobliskich sklepach i nie kosztują więcej niż 20/30 zł po prostu niszczą wzrok pociech.  Zastanówmy się z jakiego materiału mogą być wykonane takie tanie szkła ? Miejmy świadomość tego, że zamiast pomóc dziecku możemy mu bardzo zaszkodzić. Promienie słoneczne przenikają do siatkówki, rogówki a te psują się nie odwracalnie. Źle dobrane okulary mogą wywołać takie choroby jak : zapalenie spojówek, uszkodzenie rogówki, zwyrodnienie plamki żółtej czy zaćmę w późniejszym wieku. Osobiście do niedawna nie zdawałam sobie z tego sprawy. 

Na co zwracać uwagę kupując okulary przeciwsłoneczne?

FILTR UV i KATEGORIA


* Filtr UV400 stanowi podstawową ochronę naszego wzroku przed promieniami ultrafioletowymi:

 1. UV-A – najbardziej szkodliwe oraz najbardziej rozprzestrzenione promieniowanie, które jednak w dużych ilościach może wywołać problemy ze wzrokiem, a w skrajnych przypadkach zaćmę fotochemiczną. Jest najbardziej szkodliwe dla naszego wzroku. Jego nadmiar zwłaszcza w okolicach delikatnej skóry oczu może osłabić włókna kolagenowe, co może spowodować szybsze starzenie się skóry w tej części twarzy.
 2. UV-B – promieniowanie stymulujące wytwarzanie witaminy D w organizmie. Jego nadmiar może jednak spowodować rumień skóry oraz reakcje alergiczne.
 3. UV-C – promieniowanie, które w teorii jest niemal w całości wchłaniane przez warstwę ozonową. Jednak nawet krótkotrwały kontakt oczu z tym promieniowaniem może je nieodwracalnie uszkodzić; podobnie jest z całym organizmem.

Kategoria 0 – przepuszcza od 80 do 100% światła
Kategoria 1 – przepuszcza od 43 do 80% światła
Kategoria 2 – przepuszcza od 18 do 43 % światła
Kategoria 3 – przepuszcza od 8 do 18% światła
Kategoria 4 – przepuszcza od 3 do 8% światła

Np. jeśli będziesz nosić okulary w pochmurny dzień lub w miejscach o stałym, słabym oświetleniu wybierz kategorię 1 lub 2, jeśli będziesz jeździć samochodem, wyjeżdżasz na wycieczkę nad morze lub jezioro filtr 3, na górskie wyprawy i jeśli zamierzasz uprawiać sporty wodne zaopatrz się w okulary z kategorią 4.

FILTR Z POLARYZACJĄ

** Gdy promienie słońca padają na gładką powierzchnię (np. woda, śnieg, lód) ulegają rozproszeniu w dwóch kierunkach - pionowym (fala świetlna drgająca w kierunku pionowym) i poziomym (fala świetlna drgająca w kierunku poziomym).
Fale drgające w kierunku pionowym są nośnikiem ważnych informacji n/t kolorów i kontrastów, natomiast fale drgające w kierunku poziomym tworzą oślepiające refleksy.
Soczewka z filtrem polaryzacyjnym przepuszcza fale drgające w kierunku pionowym (istotne dla oka informacje), wygaszając fale biegnące w kierunku poziomym (refleksy), dzięki temu obraz trafiający do oka:
- ma zredukowane odblaski/refleksy
- kolory mają większe nasycenie
- poprawia się komfort widzenia

- bardzo ważne są oznaczenia producenta i atesty. Nigdy nie kupujcie okularów przeciwsłonecznych z nieznanego źródła !

My wybraliśmy dla Frania i Stasia okulary Real Kids Shades z polaryzacją .

**
 • pochłaniają 100% promieniowania UV-A, UV-B i UV-C (filtr UV 400). 
 • okulary Real Kids Shades nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych (m.in. rtęci, ftalanów czy bis fenolu A - BPA).
 • wytrzymałe nietłukące poliwęglanowe szkła o wysokiej odporności na zarysowania,
 • oprawki i zauszniki odporne na zgniatanie i wyginanie (wykonane z TPEE - termoplastycznych elastomerów poliestrowych)
 • różne rozmiary, dzięki czemu okulary idealnie pasują do twarzy w różnym wieku,
 • szkła kategorii 3 zapewniające optymalne przyciemnienie
 • szkła o klasie optycznej 1 - nie zniekształcają obrazu,
 • szkła, które możesz wyjąć i zastąpić np. szkłami korekcyjnymi,
 • szkła wyjmuje się na zewnątrz, nie wpadają do środka.


Już same etui w których przyszły mnie miło zaskoczyły :) 









Okulary dla młodszego syna mają odpinaną, regulowaną gumkę, która ułatwia noszenie i dzięki której jeszcze lepiej przylegają. W obydwu parach zauszniki są wykonane z tworzywa, które z łatwością można wyginać i dopasowują się do kształtu główki dziecka. Nie ma obaw, że po dostaniu się w małe rączki zostaną połamane :)














Na stronie producenta znajdziecie okulary w5 rozmiarach ( 0+,2+, 4+, 7+, 10+). Sporo wzorów i kolorów do wyboru i cena wg mnie nie jest wygórowana- 79 zł bez polaryzacji i 139 zł z polaryzacją. Pamiętajmy, że takie rzeczy nie są na rok.  Osobiście jestem bardzo mile zaskoczona i z czystym sumieniem polecam !



* http://born86.pl/blog/filtr-uv-400-co-to-jest.html
** http://realkids.com.pl/

2 komentarze:

 1. Bardzo ciekawe informacje o których nie miałam pojęcia ;) duży wybór i jakie fajne kolory :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. świetnie ... to bardzo ważny aspekt, ale nie zapomnijmy o opaskach niezgubkach proponuję polskiego producenta Siband ... http://www.siband.pl

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Rodzina Ma Moc , Blogger