Higiena jamy ustnej dziecka- jak zachęcić o jej dbanie ?

Razem z moimi chłopakami dołączyliśmy do akcji Zachęć Swoje Dziecko Do Mycia Zębów. Jako mama już od pojawienia się pierwszego ząbka u swoich pociech staram się dbać o uzębienie jak tylko mogę- czyszczę, zachęcam, rozmawiam.

Co robię jeszcze? Ograniczenie cukrów w diecie ( nie wykluczenie) , w większości woda zamiast soków, wymienianie szczoteczek na bieżąco, używanie pasty z odpowiednią do wieku ilością fluoru, wizyta adaptacyjna u dentysty około 2 roku życia (Franio ma już to za sobą)- myślę, że tyle może zrobić każdy rodzic. Po co ?

 http://jakzachecic.pl/Spora część dorosłych uważa, że zęby mleczne i tak wypadną, gdy pojawi się próchnica i nie przeniesie się ona na zęby stałe - BŁĄD. Okropna bzdura, która gdzieś tkwi w podświadomości niektórych z nas. Nie mam pojęcia, skąd w ogóle taki pogląd ?  Co to w ogóle jest ta próchnica i skąd się ona bierze?

Próchnica jest chorobą zakaźną, polegającą na odwapnieniu i rozpadzie twardej masy zęba. Zanim pojawią się ubytki wymagające leczenia stomatologicznego potrzeba kilku miesięcy zaniedbania. Główną przyczyną próchnicy jest niedokładne oczyszczanie zębów z resztek pokarmowych, oraz tworzonej przez bakterie płytki nazębnej. Niewyczyszczona dokładnie odpowiednią szczoteczką i pastą płytka nazębna, pozwoli bakterią weżreć się w szkliwo i rozpocząć proces próchnicy.

Łatwo wywnioskować, że wszystkie zęby mleczne nie wypadają od razu, a zęby stałe nie wyrastają w komplecie. Gdy paskudne bakterie dostały się już do jamy ustnej, zarażają te nowe, dopiero się wyżynające i osłabiają je już na wstępie. Warto dbać by próchnica się nie pojawiła a gdy jej nie unikniemy, szybko skonsultować ze stomatologiem.

Kiedy jest odpowiedni czas na wizytę adaptacyjną u dentysty i jak się do niej przygotować?

Zalecane jest , by pierwsza wizyta dziecka u stomatologa odbyła się  z chwilą wyrznięcia się pierwszego zęba (w okolicach ukończenia pół roku). Lekarz sprawdza wówczas, czy proces ząbkowania rozpoczął się prawidłowo oraz czy dziecku nie zagraża próchnica.

Mój Franio taką wizytę ma ją już za sobą, ze Stasiem myślę, że jeszcze potrzebujemy troszkę czasu. Nie straszmy borowaniem, plombowaniem i wszystkim co nas dorosłych przeraża. Warto poczytać w internecie, popytać znajomych o przyjazny dzieciom gabinet, by ta pierwsza wizyta zachęcała do kolejnych a nie odstraszała. Widziałam, że są również książki , które opisują krok po kroku jak wygląda wizyta, to również fajna pomoc :) 

Najgorszą rzeczą jaką możesz zrobić to pójść do dentysty dopiero wtedy, gdy pojawi się ból. Dziecko już zawsze będzie kojarzyło, że stomatolog, to ten, do którego idzie się gdy boli, ten który ten ból leczy a przy okazji leczenia wzmaga. 

My na pierwszej wizycie zostaliśmy bardzo miło powitani przez Panią doktor. Pozwoliła nam podnieść i opuścić " latającą rakietę" jaką był fotel. Łatwość dotarcia do mojego wówczas 2,5 latka była dla mnie priorytetem. Po przejażdżce przyszedł czas na oglądanie sprzętu, który do swojej pracy potrzebuję stomatolog. Nazewnictwo znów miło mnie zaskoczyło :) Franiowi z pewnością dużo lepiej patrzyło się na trąbę słonia, która polewa ząbki wodą, odkurzacz, który zabiera z zębów nie potrzebne resztki jedzenia i bakterię, niż fachowo nazywany sprzęt. Na koniec wizyty było szybkie zerknięcie do buzi z lusterkiem i drobna nagroda :)

W ramach akcji powstała strona, na której możecie sprawdzić czy w pobliżu waszego miejsca zamieszkania jest sprawdzony, polecony gabinet stomatologiczny dla najmłodszych. 

Organizator kampanii Zachęć Swoje Dziecko Do Mycia Zębów wraz z Polską Akademią Stomatologii Dziecięcej stworzyli Gabinet Przyjazny Małemu Pacjentowi, projekt który wyłania z całej Polski gabinety  i lekarzy chętnie i z sercem leczących dzieci. Gabinety w których rozumie się jak ważne jest podejście Stomatologa do dziecka. Gabinety w których mamy pewność, że dziecko nie będzie leczone na siłę. Gabinety w których nie usłyszymy, że o mleczaki nie trzeba dbać na poważnie. Gabinety wypełnione lekarzami z pasją i oddaniem dla małych Pacjentów. Powstała mapa Gabinetów Przyjaznych Małemu Pacjentowi. Organizatorzy nie dotarli jeszcze wszędzie, więc jeśli znacie Gabinet godny polecenia to podpowiedzcie im gdzie powinni się wybrać.
Jaką pastę do zębów wybrać dla naszych dzieci ?

Z tyłu opakowania każdej pasty do zębów znajdziecie skład, w którym będzie podana ilość fluoru. To on jest odpowiedzialny za ochronę przed szkodliwymi bakteriami i kwasami . W nadmiarze, może jednak zaszkodzić. Dzieci do 6 roku życia sporą część pasty połykają, nie wypłukują dokładnie i dlatego producenci obniżają zawartość fluoru. 

Zalecenia Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej w sprawie stosowania fluoru:

Polska Akademia Stomatologii Dziecięcej – zgodnie z przyjętymi zaleceniami polskich i międzynarodowych grup ekspertów  - zaleca stosowanie past z fluorem od momentu pojawienia się pierwszego zęba. U dzieci do 3. roku życia zaleca się stosowanie past z zawartością 1000 ppm fluoru, u dzieci w wieku 3-6 lat past z zawartością powyżej 1000ppm fluoru, a u dzieci powyżej 6. roku życia past do 1450 ppm fluoru.
Fluor stosowany zgodnie z zaleceniami jest w pełni bezpieczny i pożyteczny.

Żeby zachęcić dziecko do mycia zębów co najmniej dwa razy dziennie dobrze jest wykonać kalendarz mycia zębów i zaznaczać w nim każdorazową wykonaną czynność. Można go również otrzymać robiąc zakupy w wyznaczonych miejscach --> http://jakzachecic.pl/polecamy/gdzie-kupic/


By jeszcze bardziej urozmaicić szczotkowanie, dobrze jest wybrać odpowiednią szczotkę. Na rynku znajdziecie ich całe mnóstwo- z obrazkami z ulubionych bajek, z różnymi kształtami rączki, w kolorach jakich sobie tylko wymarzycie i takie, które nam przyszło testować: szczoteczki soniczne dopasowane do wieku dziecka. 


Czym różnią się od innych ? Tym, że posiadają wbudowany timer, który ułatwia odmierzenie dwóch minut, które są optymalne dla mycia , światełko jest bajerem, które wywołuje zachwyt i zachęca do sięgania po szczotkę , wymieniane baterię i końcówki. Cieszę się, że posiadają one wibrację, które pomagają nie tylko w dokładniejszym oczyszczaniu z resztek i bakterii ale również odwrażliwiają buzię zwłaszcza Stasia. Moje dzieci są zachwycone i z jeszcze większą przyjemnością wybierają się na poranne i wieczorne, wspólne szczotkowanie :) Nie muszę ich prosić, same mi przypominają o tej konieczności ( a może przyjemności ?). 

Pamiętaj o kontrolnych wizytach i systematycznie wymieniaj szczoteczki do zębów całej rodziny! To wy , rodzice jesteście autorytetami- jeśli osobiście dbasz o higienę jamy ustnej, z Twoim dzieckiem będzie będzie tak samo. 


3 komentarze:

  1. Cieszę się, że moje dzieci chętnie myją ząbki i nie muszę ich do tego namawiać. Pomogła nam w tym książeczka "Dlaczego dorośli mają dziwne zęby". Teraz jak córcia myje ząbki, to mówi, że nie będzie miała zębów jak Wujek.😆

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się, że moje dzieci chętnie myją ząbki i nie muszę ich do tego namawiać. Pomogła nam w tym książeczka "Dlaczego dorośli mają dziwne zęby". Teraz jak córcia myje ząbki, to mówi, że nie będzie miała zębów jak Wujek.😆

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Schwytane Chwile , Blogger