Domi Samo- PUS Epideixis

Dziś trochę o grze, jaką prędzej czy później poznają wszystkie dzieci. To nie jest nasze pierwsze spotkanie z Dominem i na pewno nie ostatnie zwłaszcza wydawnictwa  Epideixis. Wybór na rynku tego typu gier jest ogromny, ja postawiłam na bardzo trwałe, nietypowe dobieranie par .

W zestawie DOMI świat SAMO znajduje się 28 plastikowych, bardzo trwałych klocków z podwójnymi obrazkami ułożonych w małym pudełeczku. Możliwości zabaw jest kilka...1. Przy pierwszym odpakowaniu porozkładaliśmy prostokąciki obrazkami do góry i próbowaliśmy swobodnie podobierać pary. Przykład : na jednym obrazku są skarpety--> na drugim pan wieszający tą samą część garderoby, na jednym konewka --> na drugim osoba, podlewająca kwiaty tym przedmiotem itp.

2. Próbując utrudnić zadanie odkryłam jeden obrazek resztę ułożyłam na podłodze obrazkami do dołu. Ćwicząc pamięć próbowaliśmy dobrać domina po kolei.


3. W trzeciej zabawie rozdałam każdemu z graczy po 5 tabliczek, jedną odkryłam na środku a resztę zakryłam. Próbowaliśmy jak najszybciej dobierając pozbyć się tych ze swojej puli. Gy żaden z naszego zbioru nie pasował, trzeba było pobrać ze stosu na środku. Wygrywa ten , który jako pierwszy nie będzie miał przed sobą ani jednego klocka.

4. Kolejną zabawą było "co zabrałam?" Ta gra polegała na rozłożeniu kilku klocków ( ilość wg uznania i możliwości dziecka) przypatrzeniu się utworzonemu ciągowi. Jedna osoba zakrywa oczy, druga zabiera jeden z domina a druga ma za zadanie odgadnąć co przed nim leżało a czego nagle zabrakło. Na przemiennie raz jesteśmy zabierającym, raz odgadującym.

5. Z młodszym dzieckiem też można bawić się DOMI świat Samo. Nie ma obaw, że zrobi sobie krzywdę układając te na prawdę twarde klocki. Podczas swobodnej zabawy, rozmowie, opowiadaniu z pewnością możemy pomóc w rozwoju mowy i w poznawaniu świata.

***

Cele ogólne: 

 •  Stymulowanie rozwoju percepcji i pamięci wzrokowej. 
 •  Doskonalenie sprawności umysłowych takich jak np.: porównywanie, logiczne myślenie, wnioskowanie 
 •  Rozwijanie umiejętności określania relacji wielkościowych 
 •  Doskonalenie refleksu i szybkości w odnajdywaniu właściwych obrazków 
Cele szczegółowe: 
 •  Rozpoznaje i nazywa obiekty na obrazkach 
 •  Wyszukuje takich samych przedmiotów na obrazkach 
 •  Wyraźnie wypowiada nazwę rozpoznanego przedmiotu 
 •  Rozpoznaje i nazywa czynności wykonywane przez SAMO 
 •  Wskazuje różnice i podobieństwa między obrazkami/obiektami 
 •  Określa wielkość rozpoznanych przedmiotów: mały – duży, mniejszy – większy, taki sam 
 • Dobiera klocki domina obrazkowego zgodnie z podaną lub z odkrytą zasadą.To tylko kilka propozycji, w które można się bawić z dominem. Zapraszam serdecznie na stronę http://www.pus.pl/produkt/domi-swiat-samo/ by poznać jeszcze kilka poza tymi, jakie my wprowadziliśmy w nasze życie.
*** ze strony producenta 

4 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Rodzina Ma Moc , Blogger