Kołdra obciążeniowa- kołdra sensoryczna

Co to jest kołdra obciążeniowa dowiedziałam się podczas spotkań z terapeutą Frania i Stasia, którzy mają zaburzenia integracji sensorycznej. Początkowo wydawało mi się to zbędną rzeczą jednak z każdą kolejną wizytą, po bliższym zainteresowaniu, po rozmowach, po wejściu na stronę http://kolderka.net/ stwierdziłam, że warto się jej przyjrzeć bliżej. Franio jest dzieckiem, które stale potrzebuje bodźców, które wręcz nalega by go przytulać, owijać, by bawić się i uczyć poprzez dotyk zarówno dłońmi jak i stopami. Staś - wręcz odwrotnie- on unika dotyku rzeczy mokrych, chropowatych, zimnych i ma ogromną wybiórczość pokarmową. To tylko kilka objawów zaburzeń SI, które wyłapuje wyspecjalizowana do tego osoba stawiająca diagnozę. Jeśli w waszym dziecku jest coś co Was martwi warto do takowego się udać by pomóc jak najszybciej. Obaj są dość niezręczni ale skorzy do współpracy :) 

 Jakie jeszcze objawy mogłyby niepokoić ?


W czym taka kołderka miałaby nam właściwie pomóc i na czym polega jej innowacyjność? Czy pomaga tylko dzieciom z zaburzeniami SI? Zebrałam dla Was wg mnie najistotniejsze informację.

*Dzieci przykryte kołdrą sensoryczną czują duży komfort, a jej obciążające właściwości uspokajają je i powodują rozluźnienie mięśni i pewną lekkość psychiczną. Zdecydowanie łatwiej też zasypia się pod nimi – regulują układ prioreceptywny w taki sposób, że ciało staje się luźne i gotowe do snu. Tina Champagne, doświadczona terapeutka integracji sensorycznej, twierdzi, że najczęściej padającym hasłem przy określeniu odczucia z używania kołderki jest „samoorganizacja”.

Kołdra obciążeniowa a „samoorganizacja”

Kołdry obciążeniowe uważane są za pomocne przy terapii dzieci z zaburzeniami sensorycznymi, ale także w leczeniu dorosłych zmagających się ze stresem, czy osób starszych, zmagających się z typowymi problemami wieku emerytalnego. Wszystkie te przypadki łączy jednak cecha wspólna – brak organizacji. Czy to swoich odruchów, czy to psychiki czy po prostu ciała jako takiego. Brak zorganizowanych reakcji organizmu powoduje uczucie dyskomfortu, niepewności, często agresji lub apatii. Wspomniana wcześniej terapeutka Tina Champagne, na podstawie wieloletnich badań i regularnego zalecania kołder sensorycznych, właśnie samoorganizację określiła jako najważniejszy aspekt korzystania z obciążenia. Według niej, waga kołder pomaga w poznaniu i zrozumieniu odruchów swojego ciała oraz kontrolowaniu ich, dlatego świetnie sprawdza się w tłumieniu negatywnych emocji i pozbywaniu się stresu. Tina zauważyła też bezpośrednią korelację między używaniem kołder a zmniejszeniem ryzyka depresji: „Kołdry obciążeniowe były używane przez lata  moich zajęć terapeutycznych i naprawdę pomagają one w zapobieganiu ataków paniki. Pozwalają dzieciom i dorosłym na powrót do normalnego trybu życia”[4]. Tina prowadziła także konkretne badania z kołdrami obciążeniowymi, według których:
63% osób zauważyło u siebie zmniejszenie swoich problemów społecznych
78% czuło się bardziej zrelaksowanych i rozluźnionych
91% badanych uznało kołdrę obciążeniową jako przyjemniejsza od regularnej kołdry[5]
Wyniki tych badań zaskoczyły samą Tinę, która znała doskonale działanie kołder, jednak nie sądziła, że będzie ono tak oczywiste w wynikach badań. Kołdra obciążeniowa spowodowała u badanych osób poczucie rozluźnienia i relaksu, ograniczając symptomy nerwowe u osób dorosłych. Co ciekawe – badane były zarówno osoby z problemami nerwowymi, jak i całkowicie zdrowe. Wyniki były takie same dla obu grup, co świadczy  o tym, jak uniwersalnym narzędziem terapeutycznym są kołdry sensoryczne.

Kołdra obciążeniowa w leczeniu zaburzeń snu

Tina Champagne prowadziła także badania z zakresu wpływu kołder sensorycznych na bezsenność u dzieci i dorosłych. Okazało się, że obciążenie jest znakomitym niefarmakologicznym środkiem do poprawy jakości snu. Bezpośredni wpływ ma na to rozluźnienie organizmu spowodowane naciskiem na mięśnie. W ostatnich latach przeprowadzono badanie na grupie autystycznych dzieci. Mierzono różnicę w śnie między dziećmi przykrytymi zwykłą kołderką i kołdrą obciążeniową. Wyniki były następujące: choć nie zmieniła się długość snu, to zdecydowanie poprawiła się jego jakość. Dzieci przykryte kołdrami sensorycznymi spały ciągłym, spokojnym snem, nie budziły się, ani nie wykazywały nadpobudliwości czy nerwowości ruchowej. Kołdry wpłynęły na układ nerwowy dzieci w pozytywny sposób, przyczyniając się do poprawy jakości snu.

Jak taką kołdrę dobrać do dziecka ?

W kwestii wielkości kołdry i jej wagi, obecna nauka jest całkowicie zgodna. Kołdra obciążeniowa powinna stanowić 10% wagi ciała dziecka a jej długość powinna być ok. 20cm większa od jego wzrostu. Takie parametry zapewnią najlepszą skuteczność sensorycznych właściwości kołderki, czyli odpowiednie oddziaływanie na układ prioreceptywny.

Komu może taka kołderka obciążeniowa pomóc?

Kołdra obciążeniowa dzięki głębokiemu naciskowi wspomaga wytwarzanie Serotoniny oraz Melatoniny. Dzięki czemu wpływa na polepszenie samopoczucia oraz lepszy sen i wypoczynek. Używając kołdry obciążeniowej poczujesz się bardziej wypoczęty, zrelaksowany oraz bezpieczny. 
Te kołdry dostarczają głębokiego nacisku receptorom czuciowym (układ proprioceptywny) znajdującym się w ciele”. Piszą więcej: „Głęboki nacisk pomaga zrelaksować ciało, niczym przytulenie bliskiej osoby. Kołdra obciążeniowa pomaga nam czuć się bezpiecznie. To jest przyczyna, że wiele osób lubi spać pod ciężką kołdrą nawet latem.” (Żródło: Psychology Today)
Poniżej przedstawiamy Państwu listę schorzeń i syndromów w leczeniu których może pomóc kołdra obciążeniowa .

Do mnie osobiście jako matki, osoby, która ma problem we własnym otoczeniu z zaburzeniami SI te wszystkie opisy bardzo przemawiają. Czy kołderka pomoże Franiowi w samoorganizacji i polepszeniu koncentracji ? Czy Staś choć trochę się wyciszy i zmniejszy się jego nadpobudliwość ? W kolejnym wpisie postaram się Wam opisać wszystko z punktu widzenia rodzica a nie specjalisty bo absolutnie takowym nie jestem. Mogę jednak obiecać, że moja opinia będzie jak najbardziej szczera. 

Na stronie producenta  znajdziecie dość duży wybór materiałów więc każdy z pewnością znajdzie coś co nie tylko pomaga ale i cieszy oko :) Jeśli nie wiecie jaki rozmiar i wagę wybrać dla swojego dziecka to tu znajdziecie fachową poradę.  Pani, która prowadzi stronę kołderka.net rozwieje wszelkie wątpliwości, odpowie ze spokojem na wasze pytania, przeprowadzi swobodny wywiad, by pomóc i nie zaszkodzić :)

Starannie zapakowane, szyte z wielką pasją co widać na pierwszy rzut oka zaraz po otwarciu worka, w którym są dostarczane...


Odsyłam Was również na ich fanpage, do którego zostaniecie przeniesieni po kliknięciu w poniższy baner:* informacje zawarte w tekście pochodzą w głównej mierze ze strony producenta http://kolderka.net 

9 komentarzy:

 1. Czekam na cd.jak u Was zadziałała bo opis do mnie też przemawia ale nie raz piszą cuda a nic nie daje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy wpis u nas też walka z zaburzeniami IS mamy super terapelte ja też wiele rzeczy robiłam intuicyjnie jest dużo lepiej niż było ale jeszcze daleka droga przed nami

  OdpowiedzUsuń
 3. pierwsze słyszę...co to za cudo...ciekawe

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, chciałabym zapytać Panią o opinię na temat kolderki. Czy zauważyła Pani pozytywne oddziaływanie na chłopców. Sama,zastanawiam nad kupnem dla monego synka. Ale czy warto? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama używam takiej kołdry i jestem zachwycona!

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam.Ja kupilam corce taka kolderke i kamizelke i jestem zadowolona.Corka uwielbia byc przykrywana kolderka ,jest spokojna .A jak wychodzimy z domu i wiem ,ze moglaby dostac ataku paniki bo nowe miejsce ,to zakladam kamizelke i wtedy widze usmiech na twarzy mojego dziecka ,zamiast agresji.corka jak mnie przy tych atakach paniki bila ,szczypala
  Czulam sie jakbym byla na ringu bokserskim. Ale to moja corka .A teraz
  Uderzyla mnie wczoraj tylko 2 razy i 2 razy uszczypnela. Bardzo sie zmienila.
  Chyba sobie tez zamowie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry proszę powiedzieć czym wypełniona jest kołderka.Zastanawiam się nad zakupem.Pozdrawiam

   Usuń
 7. My też mamy i zaczynamy spać z kołderką

  OdpowiedzUsuń
 8. A masz może jakiegoś pewniaka, który robi rezonans magnetyczny w Krakowie? Coś na zasadzie - https://efficlinic.pl/diagnostyka-obrazowa/rezonans/ Tak przy okazji pytam, ale prośba tylko o sprawdzone miejsca.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Rodzina Ma Moc , Blogger