Pakiety edukacyjne dla 3 latka- czy to konieczne? Jaki w nich sens?

Dostałam od kilku z Was pytanie- czy podręczniki w przedszkolu są konieczne? Czy to nie dodatkowa fanaberia nauczycieli/ dyrekcji? A może to zmowa między nimi a wydawnictwem by naciągnąć na kasę biednych rodziców, którzy we wrześniu mają ogrom wydatków? Spotkałam się w swoim życiu też ze stwierdzeniem, że jeśli nauczyciel jest kreatywny to sobie poradzi bez dodatkowych pakietów... Dziś odpowiem Wam jak na to patrzę ja z punktu widzenia zarówno rodzica jak i nauczyciela. Są takie dni, że z ogromną przyjemnością przygotuję dla nas i dla Was wszystkich do wydruku pomoce, które umilą czas spędzany razem z dziećmi. Są też takie momenty, gdy szukam wsparcia, z niczym się nie wyrabiam a chciałabym, aby moja praca nie poszła na marne i wtedy wspieram się tym tym co wymyślił ktoś inny i co jest na wyciągnięcie ręki. Nie ma co czarować, nauczyciel w przedszkolu to też człowiek. Ja znakomicie to rozumiem,znam ich pracę  doświadczenia i szczerzę wolę by Panie uczące moich synów posługiwały się książkami bo wiem, że wtedy nauka moich dzieci idzie określonym torem, ma ład i skład a nie wyrwane z kontekstu tematy.

Pakiety książek mają ten plus, że kroczymy przez cały rok z jednymi bohaterami, uczymy się, bawimy wspólnie a jak wiadomo dziecku łatwiej jest przyswoić nową wiedzę i czuje się bezpieczniej gdy kogoś już zna. Jest to bardzo ważne w przypadku dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną. Od września wraz ze Stasiem przyglądamy się bliżej pakietowi KOLOROWY START wydawnictwa edukacyjnego MAC. Co w nim znajdziemy ?

Książka- wspiera rozwój poznawczy otaczającego nas świata , wspiera naukę mówienia poprzez celowe zadania dotyczące opowieści na temat obrazków, rozróżniania przedmiotów, kwalifikacji, kolorów, emocji czy prostego liczenia. Z publikacją można pracować zarówno w grupie jak i indywidualnie. To tu poznajemy bohaterów i zaczynamy swoją przygodę z Lenką i jej pieskiem. Duże ilustracje zachęcają najmłodsze dzieci do działania.
Karty pracy- proste, 24 stronicowe, jednostronne kartki z ćwiczeniami,które są dostosowane do umiejętności trzylatków i są tematycznie powiązane z książką.Wspierają min. rozwój zdolności manualnych, wspierają koncentrację, rozwój mowy, samodzielność i spostrzegawczość. 

Dzięki kartom pracy dzieci uczą się zmian zachodzących w przyrodzie, nazywają święta, które znają z życia codziennego, dowiadują się jak dbać o zdrowie czy zwierzęta.

   Moja ulubiona część to ta kreatywna wyprawka plastyczna. Tu pobudzamy wyobraźnię dziecka w 100 %. Malujemy palcami, wyklejamy plasteliną, gąbką czy bibułą- dzieci to uwielbiają. Znajduje się tu 17  kart plastycznych ( z opisem propozycji do wykonania) , naklejki, historyjki obrazkowe i karty graficzne.


Dodatkowo wydawnictwo przygotowało dla nauczycieli 3 przewodniki metodyczne, które zawierają opis przebiegu każdego dnia, testy piosenek, nuty, opisy zabaw ruchowych czy wierszyki, których można nauczyć najmłodsze dzieci. Tu znajduje się rozkład materiału na poszczególne miesiące oraz opis zabaw integrujących grupę.Ta publikacja jest nieocenioną pomocą w pracy i przede wszystkim jest świetnie przedstawiona w jasnej dla każdego formie.

Dodatkowo można wesprzeć się książką, w której znajdziecie pomoce dotyczące wpisów do dziennika, niezbędnikiem nauczyciela na płycie CD i dwoma płytami z muzyką, które świetnie wspomagają naukę o każdej porze roku. 

Podsumowując jestem za tym, by nauczyciele pracowali na książkach choć zdaję sobie sprawę, że dla rodziców jest to dodatkowy wydatek. Wiem, że tego typu pakiety wspomagają edukację i przyzwyczajają dzieci od najmłodszych lat do tego co czeka ich w szkole. 


1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Rodzina Ma Moc , Blogger