Królik Franek- książki o emocjach

Książki, którą pokochają zwłaszcza starsze przedszkolaki. Dłuższe niż do tej pory w naszym domu opowiadanie wydawnictwa WILGA, które w swojej nie długiej treści skupia się na emocjach, nie tylko tych pozytywnych, czasem trudnych do zrozumienia . Pouczająca treść zaciekawiła moje maluchy od pierwszej do ostatniej strony- siedziały jak zaczarowane.Do tej pory w naszym domu królowały głównie opowiadania, w których treść nie przekraczała ok 5 stron (zwłaszcza ze względu na młodszego syna). Czas skupienia maluchów pozwalał nam na przeglądanie tych pozycji, które mają dużo kolorowych obrazków i nie trwają długo. Nastąpił przełom, który bardzo mnie cieszy. Obydwaj potrafią przesiedzieć, poleżeć w skupieniu dłuższą chwilę ! Czy to królik Franek tak wpłynął zwłaszcza na młodszego Stasia ? Nie wiem ale z pewnością ma coś w sobie :)

Główny bohater, zwierzaczek, jak każdy maluch chodzi do przedszkola. Nie ze wszystkim potrafi sobie w życiu poradzić, nie wszystko w życiu rozumie. Razem z nim dowiemy się jak radzić sobie zarówno z radością ale i smutkiem. Przekonamy się co to znaczy być przestraszonym i złym. Najważniejsze jest jednak to, że jak to w bajkach bywa wszystko dobrze się kończy.

KRÓLIK FRANEK I TAJEMNICA DOBREJ ZABAWY opowiada o wspólnym spędzaniu czasu przez całą rodzinę między innymi na grach planszowych. Nasz mały bohater uwielbia grać w memo. Często udaje mu się wygrać choć nie jest to regułą. Co czuje gdy los decyduje o zwycięstwie innego członka rodziny? Jak zachowa się nasz zwierzaczek?

Każdy uwielbia wygrywać jednak trzeba wiedzieć, że dobra passa może się skończyć. W życiu każdego dziecka przychodzi czas, gdy musi nauczyć się, że w życiu nie można we wszystkim być najlepszym, że nie można mieć wszystkiego. Na podstawie tej pozycji możemy wprowadzić dziecko w świat współpracy, wspólnej zabawy, wytłumaczyć, że raz zwycięstwo będzie po naszej stronie a innym po stronie przeciwnika. Razem z głównym bohaterem przekonacie się, że podczas wspólnie spędzanego czasu z rodziną liczy się nie to kto jest najlepszy ale przede wszystkim ważna jest dobra zabawa.
KRÓLIK FRANEK I PROBLEM KRÓTKIEGO OGONKA, to książka, która tak jak w poprzedniej części wywołuje u dzieci dużo emocji a zarazem uczy je nazywać. Do przedszkola naszego bohatera dołącza nowa koleżanka- kotka Pusia. Nie jest ona taką kotką, jaką do tej pory znał Królik. Krótszy niż u innych ogonek okazuje się być dla głównego bohatera przeszkodą w zabawie, w kolegowaniu się i ogólnie we wspólnym spędzaniu do tego stopnia, że obraża swoją rówieśnice nie miłymi słowami. Czy można się tak zachowywać? Czy to, że ktoś różni się od innych jakąś częścią ciała, kolorem skóry, wysokością itp daje nam przyzwolenie na gorsze traktowanie takiej osoby ?W obydwu książkach na samym końcu pojawiają się pytania pomocnicze, które pomogą nam, rodzicom na podjęcie dyskusji ze swoją pociechą na temat zachowań trudnych dla dziecka do zrozumienia.
1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Rodzina Ma Moc , Blogger