Loteryjka pory roku- gra dla najmłodszych

Dziś na tapecie prosta ale bardzo przydatna gra dla najmłodszych pociech i tych, którzy mają problemy z percepcją wzrokową. Czym ona w ogóle jest ? 

PERCEPCJA WZROKOWA jest zdolnością do rozpoznawania, różnicowania i interpretowania bodźców wzrokowych na podstawie własnych doświadczeń zdobytych w procesie uczenia się i dzięki interakcjom ze środowiskiem. Zdolność tę człowiek nabywa w wieku 3–8 lat. Przejawia się ona nie tylko w spostrzeganiem kształtów, wielkości, barw, lecz także w uważności, zapamiętywaniu, wyobrażaniu sobie zjawisk, przedmiotów i relacji między nimi, przeprowadzaniu pewnych procesów myślowych prowadzących do zrozumienia otaczającej rzeczywistości. *

Loteryjka Pory roku od Kapitana nauki--> klik to mała, sprytnie ukryta w kartonowej walizeczce gra, w której może uczestniczyć zarówno jedno jak i kilkoro dzieci w wieku przedszkolnym. 


W środku znajdziecie :
- 6 plansz
- 36 żetonów z obrazkami
- instrukcję z 4 wariantami zabawy




Dziecko może dopasowywać samodzielnie kółeczka pasujące do danego obrazka. Warto przy tym oczywiście porozmawiać o porach roku, o zmieniającym się otoczeniu i środowisku które nas otacza. Początkującym maluchom proponuję wybrać po jednym, dwa obrazki i ograniczyć żetony by nie zniechęcić do dalszej zabawy. Zbyt dużo elementów może rozpraszać a nawet powodować, że dziecko nie będzie chciało poszukiwać danych obrazków.






Gdy graczy jest więcej, niech każdy wybierze sobie po jednym obrazku, żetony odwróćcie i poszukujcie na zmianę tych, które pasują do Waszego krajobrazu. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza zdobędzie 6 elementów.


Możecie wybrać również jedną osobę, która będzie "kapitanem" i będzie odsłaniać kolejne kółeczka z utworzonego wcześniej stosu i bawić się na zasadzie "bingo". Każdy uczestnik ma 3 sekundy na sprawdzenie czy dany element pasuje do jego pory roku. 




Przedstawione propozycje zabaw to te, które my lubimy najbardziej. Być może Wy skorzystacie z tych w instrukcji, bądź wymyślicie własne zasady ? 



* https://zdrowie.tvn.pl/a/cwiczenia-percepcji-wzrokowej-i-koordynacji-wzrokowo-ruchowej-dlaczego-trzeba-je-wykonywac-przyklady

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Rodzina Ma Moc , Blogger