Prosty eksperyment z szyszkami

Szyszki to takie kwiaty rosnące na drzewach iglastych, które przechowują nasionka dzięki którym drzewo może się rozmnażać. Początkowo są zielone i zamknięte. Gdy pojawia się słońce wysusza je, ze środka wysypują się nasionka ( z których może wyrosnąć nowe drzewo) a same szyszki dojrzewają, wysychają, robią się brązowe i opadają na ziemię. W lesie pod drzewami możecie zobaczyć je zarówno w formie zamkniętej jak i otwartej. Dlaczego tak jest? Szyszki chronią się przed wilgocią. Mimo tego, że są wyschnięte można powiedzieć, że "żyją" . Podczas przeprowadzenia prostego eksperymentu możecie zobaczyć jak Wasze znalezisko leśne zamyka się i otwiera. 


Potrzebujecie :
- szyszki
- wodę
- słoikWsadzacie otwarte szyszki to pojemnika z wodą i już po ok 2h zobaczycie zmianę...Co się stanie gdy położycie je na słonecznym parapecie, grzejniku lub wysuszycie suszarką? Bawcie się !
7 komentarzy:

 1. Jakie to proste, i zyciowe a człowiek zapomniał;) super,że tak napisałaś o tym:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne! Mamy w koszyczku na parapecie szyszki i kasztany. Rzeczywiście szyszki są "rozwinięte", jak kwiaty, tzn. otwarte. Fajny eksperyment i jaki prosty!A jaka frajda dla dziecka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniały eksperyment do wykorzystania w domu i w szkole.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy eksperyment.
  Uwielbiam szyszki, dają tyle mozlimożliwosci twórczego działania

  OdpowiedzUsuń
 5. bawiłam się tak z synem, był zachwycony

  OdpowiedzUsuń
 6. Przypomniało mi się jak z kuzynką przyniosłyśmy kiedyś do domu takie ogromne szyszki z lasu, z których po otwarciu się wybiegły pająki :P Na szczęście nigdy później to się nie powtórzyło hehe :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Rodzina Ma Moc , Blogger