Moje pierwsze zdania- nauka czytania metodą symulatoniczno-sekwencyjną

Metoda symulatoniczno- sekwencyjna to jedna z łatwiejszych metod nauki czytania- tak powinno bynajmniej się wydawać. Zdarza się, że dzięki niej czytają już 3-4 latki jednak nie każdemu przychodzi to z łatwością. Metoda szeroko opisana przez profesor Cieszyńską zaczyna się od nauki samogłosek po czym przechodzi do sylab otwartych a kończy na sylabach zamkniętych. Polecana jest szczególnie dzieciom młodszym zagrożonych dysleksją , dzieciom starszym dyslektycznym i tym, których rozwój nie przebiega harmonijnie. Od zawsze starałam się wspierać moje dzieci przy udziale logopedy zasadami, których należy przestrzegać idąc tym torem nauczania. Problem pojawił się u Frania, gdy zamiast sylab w szkole weszło głoskowanie inaczej mówiąc standardowe literowanie. Wszystko zaczęło mu się mieszać, stracił chęci czytania więc pomyślałam, że czas zacząć od początku z zupełnie nową pomocą. Myślę, że MOJE PIERWSZE ZDANIA od wydawnictwa WIR sprawdzą się u nas idealnie. Pierwsze próby już za nami i okazało się, że to był strzał w 10 !Budowa pierwszych zdań, nauka sylab to żmudna i długa praca. Nie poddawajmy się gdy dziecku nie idzie zapamiętywanie przy pierwszym czy nawet trzecim podejściem a zarazem nie zmuszajmy ! Odpuśćmy na tydzień, dwa czy nawet miesiąc. Spróbujmy ponownie za jakiś czas. U nas ta zasada się świetnie sprawdziła.  W dużej, tekturowej teczce znajdziecie aż 26 dwustronnych, kartonowych tablic, mnóstwo sylab otwartych i oczywiście instrukcję. W zestawie znajdują się zdania zbudowane z sylab ze spółgłoskami: P,M, B, L, F, W, T, D a całość jest kompatybilna z pakietem moje sylabki. Jeśli ich nie macie tak jak my to nie ma co się przejmować bo karty same w sobie świetnie się sprawdzają indywidualnie.
Dwustronne plansze, na których z jednej strony znaleźć można zarówno obrazek jak i miejsca do przypasowania sylab a na drugiej zdanie, które pasuje do danego obrazka. Można albo najpierw przeczytać i pokazać zdanie dziecku albo po ułożeniu sprawdzić, czy dobrze maluch odgadł zdanie.Ten zestaw znaleźć możecie tu --> KLIK

9 komentarzy:

 1. Świetne te pomoce, koniecznie musze kupić dla Patryczka.

  OdpowiedzUsuń
 2. genialne- takiego czegos szukam-Dzięki !!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytanie metodą sylabową jest świetną. My tak zaczynaliśmy!

  OdpowiedzUsuń
 4. My zaczynaliśmy od czytania metodą globalną, teraz Julcio uczy się czytać sylabami i efekty są super.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow, świetna propozycja do nauki czytania!

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniała pomoc. Myślę, że gdy Tosiek będzie się uczył czytać i pisać, zaopatrzę go w takie pomoce. Dzięki takim pomocom dzieci szybciej i łatwiej rozumieją zasady gloskowania :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Taki sposób nauki czytania sprawdził się u mojej córci. :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Rodzina Ma Moc , Blogger