Pajdohistoryjki z Basią i Jasiem- w Afryce

Pajdohistoryjki z Basią i Jasiem w Afryce to kolejna część z serii Pajdohistoryjek. Autorami są znani mi już Państwo Szwajkowscy, którzy na swoim koncie mają mnóstwo wierszyków o charakterze logopedycznym i nie tylko ( pisałam o nich  np tu --> klik i tu --> klik ) Gdy widzę pomoce ich autorstwa wiem, że będą one godne uwagi i z czystym sumieniem mogę Wam je polecić. Dziś pokazuję nie książkę a karty, które świetnie sprawdzają się podczas sprawdzenia koncentracji  i uważności podczas słuchania u najmłodszych. Przyznam szczerze, że to moje pierwsze spotkanie z Basią i Jasiem jednak mam ogromną nadzieję, że nie ostatnie. Moje dzieci są tymi przygodami zachwycone...Nasi bohaterowie przemierzają nieznane im wcześniej miejsce. Podróżując poznają nową kulturę, doświadczają niecodziennych sytuacji i są świadkami zdarzeń znanych im do tej pory tylko z literatury czy filmów. Dostarczają maluchom mnóstwo śmiechu, jeszcze więcej zainteresowania i co najważniejsze wspierają koncentrację uwagi i doskonalą zdolności komunikacyjne.

W zestawie znajdziecie 20 dwustronnych, sztywnych kart, instrukcję a wszystko spakowane w grubą teczkę. Na wspomnianych kartach z jednej strony znajdziecie ilustrację,  z drugiej krótki wierszyk na jej temat i pytania dotyczące wysłuchanego tekstu. Nie martwcie się- nie na wszystkie musicie znać odpowiedź- wspomoże Was instrukcja. Ma ona ważną rolę podczas zabawy nie tylko w swobodne odczytywanie i opowiadanie sobie o miejscu w którym znajduje się Jaś i Basia ale i w zgadywanie o której karcie mówicie ( układacie karty na stole obrazkami do góry, bierzecie instrukcję w ręce, czytacie wierszyk i prosicie by w między czasie dziecko pokazało, o której z kart mowa). Afrykańskie przygody Basi i Jasia opowiedziane są nieco inaczej niż historie w poprzednich częściach serii „Pajdohistoryjek...”:
  • wierszyki są nieco dłuższe (ośmiowersowe), ale wciąż na tyle krótkie, że dzieci bez większego wysiłku utrzymują uwagę i śledzą rozwój ciągu zdarzeń prowadzących do puenty;
  • wprowadziliśmy dialogi Basi z Jasiem lub wypowiedzi jednego z nich w postaci pytań lub stwierdzeń, dzięki czemu historyjki zyskały większą dynamikę, co sprzyja skupieniu uwagi słuchaczy, a tym samym ułatwia im
    odbiór przekazywanych treści.
Afrykańskie przygody Basi i Jasia staraliśmy się opisywać prostym językiem, ale z uwagi na egzotyczne środowisko, w jakim są umiejscowione, pojawiają się w wierszykach słowa, które mogą być dla dzieci niezrozumiałe i należy im wyjaśnić ich znaczenie. Dla ułatwienia, krótkie wyjaśnienia-podpowiedzi umieściliśmy w instrukcji bezpośrednio pod wybranymi pytaniami.


2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Rodzina Ma Moc , Blogger