Terapeutycznie z Puciem

Czy puzzle mogą uczyć ? Czy te jakby się mogło wydawać " zwykłe" układanki wnoszą cokolwiek w życie dziecka ? Dziś chciałabym Wam pokazać, że na oba pytania w mojej ocenie odpowiedź brzmi pewnie wypowiedziane : TAK... Na temat puzzli słyszałam już przeróżne opinie- jedni mówią, że dziecko ślepo układa pasujące do siebie elementy nie zwracając uwagi na obrazek, inni, że można świetnie wcielić je w terapię dziecka. Ja obstaję murem za tymi drugimi zwłaszcza, że to właśnie od nich choćby ćwiczenia z mówienia u logopedów zaczynał Staś. Jest wielkim fanem i choć potrafi już dłużej przysiąść nawet do tych 60/100 element owych te od wydawnictwa NASZA KSIĘGARNIA wyjątkowo mu się spodobały. Szczerze mówiąc byłam przekonana że tak będzie już w momencie ich zamawiania. Mimo, że dostaliśmy 3 dość podobne pudełeczka w każdym czeka na nas coś innego.Pucio znany jest nam przede wszystkim z pierwszych książeczek wspierających mowę i swobodne budowanie zdań autorstwa Marty Galewskiej-Kutra. To z nimi po części rozpoczynaliśmy terapię domową gdy dowiedzieliśmy się o zaburzeniach rozwoju mowy u synka. Dziś mamy okazję kontynuować naukę i wspierać się świetnymi pomocami w postaci puzzli.


PUCIO CZEGO BRAKUJE
Na obrazkach jest Pucio w sytuacjach, w których… czegoś brakuje. Dziecko powinno przyjrzeć się obrazkowi głównemu, zastanowić się, czego brakuje, i dopasować do obrazka drugi element, na którym widnieje właściwy obiekt.
 Składają się z 5 obrazków głównych oraz 20 uzupełniających. Na obrazkach głównych jest Pucio w znanych dziecku codziennych sytuacjach (np. jedzenie posiłku, poranna toaleta, ubieranie się). Elementy uzupełniające przedstawiają pojedyncze obiekty zaprezentowane także na obrazku głównym (np. kanapka, szczoteczka do zębów, czapka). Dziecko ma się przyjrzeć obrazkowi głównemu, odnaleźć pasujące do niego elementy uzupełniające i dołączyć je do obrazka głównego. 
Na obu powyższych zestawach pracowaliśmy w ten sposób, że ja daję Stasiowi elementy, które zawierają postać chłopczyka a sama biorąc pozostałe wydzielam po kolei i proszę by dopasował gdzie trzeba. Proszę również o wypowiedzenie zdania i informację co przedstawiają obrazki. Staś ma przy tym mnóstwo radości.  
 3 układanki o różnym poziomie trudności i ilości elementów -16, 20 i 24 sztuki. Przedstawionych scenek nie znajdziecie w zadnej książce bowiem stworzone zostały celowo na potrzeby układanek. 


Wybierając odpowiednie puzzle można stworzyć z nich pomoc edukacyjną, którą pokocha Wasze dziecko. Dobierając te, które przedstawiają postać znaną maluchowi z czytanych wcześniej wspólnie książeczek z pewnością zapunktujecie i zachęcicie do sięgania po kolejne elementy układanki .


7 komentarzy:

 1. piękne te puzzle- mam dwie puizzlomaniaczki w domu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiamy te puzzle! W ogóle Pucio to wspaniały bohater! Uczyliśmy się z nim poprawnej wymowy 😉

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam Pucia ale puzzle bardzo ładne i estetyczne, zapewne pomocne podczas zabaw kierowanych.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mamy tą serię i jesteśmy z niej mega zadowoleni

  OdpowiedzUsuń
 5. Pucio jest fenomenem, wszystkie dzieci go lubią :) Dobrze, że wydawnictwo zdecydowało się poszerzyć ofertę o puzzle i oby pojawiły się kolejne propozycje z tej serii. My w każdym razie czekamy niecierpliwie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pucio i puzzle to rewelacyjne zestawienie - jestem pewna, że każdy z fanów, małego bohatera będzie zachwycony.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Rodzina Ma Moc , Blogger