Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych- hity dla małych przyrodników

Franek na każdym kroku chce ratować zwierzęta, owady, obserwuje przyrodę i otaczający go świat. Czasem męczy mnie przystawanie na spacerach by poobserwować żuczka czy żabę, która prowadzi swoje własne życie i nie koniecznie chcą mieć z nami bliskie spotkanie ale pozwalam mu robić to co lubi wierząc, że zaowocuje to w przyszłości. Kto wie, może zostanie jakimś weterynarzem, botanikiem bądź dendrologiem ? 

Moje podejście trochę się zmieniło odkąd mamy niesamowitą serię książeczek od wydawnictwa EGMONT, która zwie się " Mój zeszyt obserwacyjny" i wydana jest w 4 egzemplarzach : owady, drzewa, pożywienie i przyroda w mieście. Od teraz i ja z ciekawością podążam za pasją Franka i chętnie dowiaduję się ciekawostek, o których nie miałam wcześniej pojęcia...Te 4 książeczki to dość nietypowe ćwiczenia, które pozwalają nam podążać za przyrodą, która nas otacza. To piękno świata trzeba poznać bliżej i warto to zrobić wraz z dzieckiem- teraz to wiem ! Całość wydana w poręcznej formie i formacie A4, które z powodzeniem można zabrać na każdy spacer. Warto dodać, że zeszyty poleca WWF a w każdym znajdziecie wycinanki, kolorowanki, miejsca na własne zapiski i rysunki. Przyjrzyjmy się im bliżej...


Przyroda w mieście. Akademia mądrego dziecka. Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych” to książeczka pełna przyrodniczej wiedzy i praktycznych zadań. Młody przyrodnik dowie się m.in.: 
- Jak odnaleźć żywe stworzenia w najbardziej niepozornych zakamarkach miasta? 
- Jak zostać osiedlowym ogrodnikiem: założyć wiszący ogród, wyhodować kiełki, stworzyć własny ogródek z roślinami jadalnymi? 
- Jak nauczyć się rozpoznawać rośliny? 
- Jakie zwierzęta można spotkać w mieście dniem, a jakie nocą? 
- Skąd pochodzą najciekawsze zwierzęta miejskie? 
Gdzie można znaleźć przyrodę w mieście? Wszędzie. Wystarczy wyjść z domu z zeszytem „Przyroda w mieście” pod pachą i zacząć eksplorować świat. 

  
To ulubiona pozycja Franka. Domek dla owadów jest już u nas kilka lat na naszej skarpie, specjalny domek do obserwacji też mój syn ma w swoich zasobach i obok żadnego stawonoga czy osobnika latającego nie przejdzie obojętnie. Czego dowiemy się z tego egzemplarza ? - Czym różni się osa od muchówki? 
- Jak wygląda cykl życiowy biedronki siedmiokropki? 
- Gdzie mieszkają owady? 
- Czym się żywią? 
- Jak owady postrzegają kolory? 
- Jak owady zapylają kwiaty? 
- Jak pomagać owadom w mieście?  - Czy człowiek jest wszystkożercą? 
- Jak wyhodować pomidorki koktajlowe? 
- Jak rozpoznać żywność produkowaną z szacunkiem dla środowiska? 
- Jak pomóc niedojrzałym owocom? 
- Czym są alergie pokarmowe? 
- Dlaczego warto wybierać produkty sezonowe? 
- Jak rozpoznać produkty wysoko przetworzone?  
- które owoce i warzywa są tymi "sezonowymi"? 

Odpowiedzi na te i inne pytanie uzyskacie wertując kolejne strony zeszytu przyrodniczego " pożywienie", do którego bardzo serdecznie zachęcamy...


Tu dowiecie się :
- Jak drzewa ze sobą rozmawiają?
- Jakim zmianom ulegają w cyklu rocznym?
- Jak wygląda cykl życiowy drzewa i liścia?
- Jak zmierzyć wysokość drzewa?
- Kto mieszka na drzewie?
- Co dają nam drzewa?
- Jak je chronić?  


Tu mamy pokazane jak można zasadzić dąb- my zasadziliśmy klon z... noska klonowego, który przyklejamy często do swojego nosa i się wygłupiamy ;-) Rośnie ! 
Cóż mogę powiedzieć o tej serii - jest mega... każdy mały i większy znajdzie tu coś dla siebie. Przekonałam się, że cudownie jest mieć jeszcze większą wiedzę na temat tego co nas otacza. Okazuje się, że każdy z nas uczy się całe życie a ciekawostki, które tu napotkacie są na prawdę imponujące... :)


4 komentarze:

 1. Też mamy ten zestaw-osobiście i mnie wciąga jak przeglądamy książki.świetne!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem zachwycona ! Serio, nie widziałam jeszcze czegoś takiego! Wspaniała propozycja, z której zdecydowanie skorzystamy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tak samo... Nie wiem czy nawet mi samej nie podobają się bardziej niż dzieciom 😂

   Usuń
 3. Świetny jest ten zestaw... niby zeszyty - ćwiczenia, a zawierają wiele ciekawostek (niczym encyklopedia dzięki którym dziecko (i nie tylko 😜) w sposób naturalny przyswaja wiadomości... i to jest właśnie super!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Rodzina Ma Moc , Blogger