SPEcjalne moce- niezwykłe książki psychologiczne dla dzieci

 Coraz częściej spotykamy się z dziećmi, które poprzez swoją "inność" mogą czuć się odrzucone, nie lubiane i beznadziejne. Myślę sobie, że w naszym kraju książki tego typu są bardzo potrzebne by pokazać każdemu bez wyjątku, że tą wspomnianą wyżej " inność" można przeobrazić w coś wyjątkowego. Rewelacyjne pozycje do czytania w grupach szkolnych i przedszkolnych by pomóc dzieciom zrozumieć, że zachowania odbiegające od norm społecznych nie zawsze oznaczają niegrzeczność, brak wychowania czy złej woli.  Pozwólmy maluchom rozwinąć SPEcjalne moce i pokażmy je światu...Wydawnictwo Zielona Sowa wydała niespotykane przeze mnie wcześniej książki, które mają na celu podnieść samoocenę u dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (  SPE). SPEcjalne moce wydane są pod 4 tytułami i tym samym zwracają uwagę na 4 bardzo ważne w dzisiejszych czasach zaburzenia rozwojowe : ADHD, Autyzm, Stany Lękowe, Dysleksję. Bardzo mądry przekaz, wskazówki dla nauczycieli i rodziców oraz szczegółowa instrukcja jak rozmawiać z dziećmi na dane tematy... 

SPEcjalne moce. Doskonały projekt. Książka o autyzmie


Dzieci przygotowały projekt o kolei, który zaprezentują w konkursie. Krzyś wie dużo o pociągach, ale nie lubi głośnych, zatłoczonych miejsc. Bardzo się wtedy denerwuje. Czy użyje swoich SPEcjalnych mocy, żeby pomóc grupie wygrać konkurs?

Zdradzę Wam, że jego szkolni koledzy poza tym, że zrozumieją problem z jakim się zmaga, pomogą mu przezwyciężyć stres ale i będą nawet zazdrościć wiedzy, którą posiada nasz bohater...
SPEcjalne moce. Sam na placu zabaw. Książka o stanach lękowych


Uczniowie przygotowali prezentacje o tym, co ich interesuje. Amelka bardzo się boi wystąpienia przed całą klasą. Martwi się, że zapomni tekst, nie odpowie na pytania kolegów i zostanie wyśmiana. Okazuje się, że nie tylko ona ma jakiekolwiek obawy związane z akceptacją u rówieśników. Gdy poznaje Janka wiele się zmienia...
SPEcjalne moce. Przygoda z mapą. Mała książka o dysleksji


Drużyna harcerzy musi odnaleźć flagę i trafić do obozowiska. Szymon otrzymuje bardzo trudne zadanie- ma trzymać mapę i poprowadzić swoją grupę do celu. Okazuje się, że to dla niego bardzo trudne zadanie, on nie rozumie tych wszystkich zapisków. Dodatkowo na drodze pojawiają się niespodziewane niebezpieczeństwa- troll w studni, kupa, na której usiadł, byk, który chciał ich zaatakować itp. Szymon postanawia zapamiętać drogę zupełnie innym sposobem niż pozostali co jak się później okaże stanie się wybawieniem dla reszty jego grupy. 

SPEcjalne moce. Tajemnica króliczej karmy. Mała książka o ADHD

Dzień jak codzień. Po przerwie obiadowej dzieci powracają do swojej sali i chcą nakarmić klasowego przyjaciela- królika. Okazuje się, że torba z karmą jest pusta ! Jak to się mogło wydarzyć ? Wydaje się, że ktoś ukradł Śnieżce karmę. 

Iga, klasowy detektyw zupełnie nie może skupić się na lekcji. W jej głowie cały czas tkwi zagadka, którą wypadałoby rozwiązać i pomóc zwierzakowi by nie był głodny. Wierci się w swojej ławce, tupie, gryzie końcówkę ołówka, pstryka spinką do włosów. Zaczyna się poważne dochodzenie... 

Czy Iga skorzysta ze swoich super mocy ? Czy karma zostanie odnaleziona?


Jak już wspomniałam, w każdej z tych pozycji odnajdziecie wskazówki dla rodziców i nauczycieli oraz szczegółowa propozycja omówienia tekstu z dziećmi. Uważam, że to ogromne ułatwienie w dzisiejszych czasach i tego typu książki powinny być czytane z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym jak najczęściej.4 komentarze:

 1. Świetne propozycje (y) Mamy je w domu i w 100% się z Tobą zgadzam - są rewelacyjne!!! Oby więcej takich pozycji na rynku wydawniczym ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio zastAnawiałam się nad nimi..i teraz żałuję ze nie wzięłam.świetne

  OdpowiedzUsuń
 3. Koniecznie muszę się w nie zaopatrzyć. Często poruszam z dziećmi trudne tematy a te dotyczące inności i tolerancji są mi wyjątkowo bliskie. Dzięki za polecenie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiedziałam, że takie książki w ogóle istnieją. Świat poszedł do przodu. Gdy ja byłam mała nikt mi nie tłumaczył dlaczego Ania jeździ na wózku i jak się z Nią przyjaźnić. Ale jestem na tak, szczególnie jeśli mamy chore dziecko, lub dziecko, które pyta o takie choroby, ma w szkole równieśników ze schorzeniami. Bardzo dobrze, że o tych książkach piszesz.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Rodzina Ma Moc , Blogger