Idealne książki dla rozpoczynających czytanie

Rodzice często pytają mnie jak zachęcić dzieci w wieku 6-7 lat do nauki czytania. W poprzednim poście zdradziłam Wam, że nie sztuką jest posadzić malucha przed literami a stworzyć warunki by pokochało literaturę  przede wszystkim w taki sposób aby zauważyć kiedy  Wasza pociecha gotowa jest do tego zadania. Domyślam się, że w większości przypadków wiek 6-7-8 lat będzie tym, w którym dzieci zaczną łączyć sylaby w całość i dobrze by było gdybyście jako rodzice wybrali na początek do czytania pozycje sprawiające im radość i zadowolenie. Zobaczcie na czym bazujemy my...

Franio ma 8 lat. Nie jest osobą, której mimo, że czytałam od małego pałał miłością do samodzielnego czytania. Jemu zawsze wygodniej było jak to ja albo jego tata czytał historyjki o ulubionych bohaterach a nawet zadania w książkach czy ćwiczeniach w zerówce. W klasie pierwszej stwierdził, że nauka to jednak fajna sprawa a samodzielne przeczytanie książki daje mnóstwo frajdy. Stało się tak między innymi za sprawą książek wydawnictwa HARPER KIDS z serii CZYTAM SOBIE. 

Na rynku wyżej wymieniona seria jest już jakiś czas jednakże my korzystamy z niej dopiero od tego roku. Bardzo ucieszyłam się jak zauważyłam w sierpniu nowe tytuły i odrazu postanowiłam je zamówić... To był strzał w 10 ! 

Pewnego ranka goryl Mietek spojrzał w lustro i stwierdził, że coś trzeba zrobić z jego bujna czupryną. Prędko umówił się więc do fryzjera. Tylko, którą fryzurę wybrać?  

Mamy tu do czynienia z poziomem pierwszym serii, który przeznaczony jest głównie dla tych, którzy dopiero składają słowa. Proste, krótkie zdania, powtarzające się często wyrazy, duża czcionka to wspaniały patent na początki z książką naszych dzielnych zuchów...


Weronka i Mati jadą do babci Doroty. Babcia to prawdziwa artystka! Proponuje wnukom zbudowanie domku na drzewie. Werka przystaje na to ochoczo, lecz Mati wolałby grać na smartfonie. Tylko skąd go wziąć? Może złota rybka spełni jego życzenie?

Tu mamy do czynienia z kolejnym poziomem i w naszej nauce idziemy krok wyżej- składamy zdania.  Zdania są tu nieco dłuższe, mamy więcej dialogów i w dalszym ciągu odpowiednio dobraną do dzieci dużą czcionkę.

W całej serii niezależnie od poziomu trudności na tylnej okładce znajdują się pytania sprawdzające rozumienie czytanego tekstu. Są również naklejki, które można wykorzystać jako nagrody za dobrze przeczytane strony- to dodatkowy motywator przy tego typu nauce. 

  

3 komentarze:

  1. Bardzo lubimy takie książeczki i właśnie korzysta z nich moja córka. Bardzo pomagają w nauce czytania i w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam tę serię. Córka na niej doskonaliła umiejętność czytania. Do dziś chętnie wraca do książek z trzeciego poziomu. A ja nigdy nie kryję swojego zachwytu, kiedy widzę nowe tytuły, bo za każdym razem jestem pozytywnie zaskoczona.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nasze dzieci lubią tę serię i chętnie po te książki sięgają

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Rodzina Ma Moc , Blogger