Gry i łamigłówki z wykorzystaniem kart Grabowskiego

 Gry i łamigłówki z wykorzystaniem kart Grabowskiego to absolutny sztos . Teoretycznie przeznaczone dla dzieci od 5 do 10 lat ale spokojnie z najłatwiejszymi rozgrywkami poradzą sobie nawet dzieci młodsze. Jestem zachwycona bo udało mi się zachęcić do wspólnej rozgrywki nawet młodszego syna, którego dość ciężko z powodu nadpobudliwości zainteresować czymkolwiek na dłużej niż 5 minut. Zobaczcie co tak bardzo nam się spodobało i przykuło na długi czas...


Karty Grabowskiego to seria unikalnych gier edukacyjnych pomagających dzieciom w nauce liczenia i logicznego myślenia. Karty i gry opracował nauczyciel matematyki, Andrzej Grabowski. Dzięki jego doświadczeniu w pracy z dziećmi Karty są tak skuteczne i świetnie sprawdzają się zarówno w domu, jak i w szkole.
Karty, które chciałabym Wam dziś przedstawić to swoiste wprowadzenie w świat matematyki. Jak wiadomo od dawien dawna królowa nauk zaczyna się nie od samych liczb i cyferek ale można ją wprowadzać u najmłodszych za pomocą logicznych łamigłówek i prostych gier logicznych. Dzięki nim bezstresowo uczymy poprzez zabawę a nasza pociecha nawet się nie orientuję jak ważną wiedzę kształci grając wraz z nami lub samodzielnie . 

W tym zestawie znajdziecie :
-36 kart w 3 kolorach ( zielony, niebieski, czerwony)
- 63 patyczki do liczenia w 3 kolorach
- 4 pionki
- kostka do gry
- książka z opisem gier i łamigłówek

Chwilkę o książce... Znajdziecie w niej zarówno opisy 6 gier jak i 60 łamigłówek o różnych poziomach trudności jak i wskazówki dla nauczyciela czy rodzica . W gry zazwyczaj gramy w 2,3 lub 4 osoby a łamigłówki można wykonywać samodzielnie. Oczywiście na samym końcu dziecko znajdzie odpowiedzi co uczy go samodzielnego wyszukiwania błędów i sprawdzania wykonywanego zadania. 

 
 Naszą ulubioną grą jest zdecydowanie KRÓL MOSTÓW. W tą rozgrywkę z powodzeniem możemy grać we trójkę i nie sprawia ona problemu żadnemu z naszych graczy- wręcz przeciwnie, świetnie się przy niej bawimy. Na czym ona polega ? 

Układamy karty rewersem do góry w rzędach 6x6. Prowadzący odkrywa 6 wybranych losowo kart i rozdaje każdemu patyczki w wybranych kolorach ( każdy gracz inne). Naszym zadaniem kolejno jest odsłanianie kart sąsiadujących z tymi już odkrytymi i sprawdzanie czy są one tego samego koloru. Jeśli tak- stawiamy most( kładziemy nasz kolor patyczka) jeśli nie tracimy kolejkę i następną kartę odsłania gracz po naszej lewej stronie. Wygrywa ta osoba, która mostów ustawi najwięcej. 

Kolejną grą w jaką zagraliśmy z Franiem była gra WĘDROWNICZEK  i tu użyć musieliśmy już kostki i pionków. Trochę bardziej zaawansowane zasady jednakże nadal bardzo zrozumiałe dla 8 latka. Nie będę Wam opisywać wszystkich gier bo to najzwyczajniej nie ma sensu. W skrócie powiem Wam, że trzeba tu było poruszać się w ten sposób by uzbierać jak najwięcej punktów, a te ustalaliśmy przed rozpoczęciem gry ( każdy kolor karty miał inną punktację ). Pokażę Wam na zdjęciach jak to u nas przebiegało. Czas na słów kilka o łamigłówkach... 

Znacie klasyczne sudoku ? Pierwsza łamigłówka oparta jest na bardzo podobnych zasadach do japońskiej zabawy. Musimy zakryć  po jednej karcie by zarówno w lini poziomej jak i pionowej odkryty byłe tylko3 karty : czerwona, niebieska i zielona. 


Banał ? W kolejnym poziomie weź pod uwagę również linie po skosie. Nadal za proste ? Jestem przekonana, że na którymś z poziomów a jest ich 6 zatrzymasz się na dłużej rozmyślając nad odpowiednim rozwiązaniem. 

Kolejnymi łamigłówkami są między innymi te przy użyciu patyczków. Z pewnością spotkaliście się z podobnymi wyzwaniami w Waszych szkolnych latach i używaliście nie patyczków a np zapałek - przekładaliście je aby powstało odpowiednie równanie. Sprawiało Wam to problemy ? Sprawdźcie jak poradzą sobie z nimi Wasze dzieci...

W każdym przykładzie ( a jest ich kilka) w zależności od poziomu macie do przełożenia 1,2,3 lub 4 patyczki. 


Podobają Wam się te karty ? Możecie je nabyć tu --> 


Bardzo serdecznie polecamy całą rodziną...

7 komentarzy:

 1. Od kilku dni mamy karty i u nas szał, widzę kolejne świetne zabawy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantastyczny zestaw (y) Niby kilka kart, patyczków - a daje cały ogrom świetnej zabawy i przy okazji ćwiczymy nasze szare komórki :P Sztos!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Podpowiedzcie proszę od jakiego wieku można próbować wprowadzać te karty?

  OdpowiedzUsuń
 4. Super! Nigdy wcześniej o nich nie słyszałam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy wcześniej o nich nie słyszałam chętnie je sprawdzimy u nas

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Rodzina Ma Moc , Blogger