Higiena jamy ustnej u dzieci

Końcówka września, początek października to u nas czas na kompleksowe badania Stasia... Odwiedzamy specjalistów, radzimy się jak lepiej dbać o zdrowie i dziś np. Na tapecie był neurolog. Staś był bardzo dzielny mimo, że w poczekalni spędziliśmy blisko 2.5 h! Tak, już zdążyłam się do tego przyzwyczaić po 6 latach biegania po lekarzach.

Sporo Was tu przybyło wiec przypomnę - Staś ma rzadką chorobę genetyczną Zespół Kabuki i o trafną diagnozę walczyliśmy 6 lat... Teraz gdy już wiemy skąd problemy rozwojowe jest nam zdecydowanie łatwiej, wiemy z czym to się wiąże, jak działać... A działać trzeba... Dbając o zdrowie długo walczyliśmy z odpowiednim szczotkowaniem zębów. 3 sekundy - koniec mycia. Stomatolog może nam pomagać tylko pod całkowitą narkozą więc bardzo chcemy tego unikać... Ostatnio testujemy pasty, które jak za pomocą czarodziejskiej różdżki sprawiły, że nasz syn z chęcią SAM sięga po szczotkę... Magia? A może żelowa konsystencja, zielona barwa lub bananowy smak sprawiły że Staś uwierzył, że to co konieczne nie musi być złe? CHWILO TRWAJ...


Co Ty jako rodzic możesz zrobić, żeby jeszcze lepiej dbać o zęby własnego dziecka ?


Ogranicz cukry w diecie ( nie wykluczaj a ogranicz) , w większości woda zamiast soków, wymieniaj szczoteczki na bieżąco, używaj pasty z odpowiednią do wieku ilością fluoru, zorganizuj wizytę adaptacyjną u dentysty około 2 roku życia- myślę, że tyle może zrobić każdy rodzic. Po co ?

Spora część dorosłych uważa, że zęby mleczne i tak wypadną, gdy pojawi się próchnica i nie przeniesie się ona na zęby stałe - BŁĄD. Okropna bzdura, która gdzieś tkwi w podświadomości niektórych z nas. Nie mam pojęcia, skąd w ogóle taki pogląd ?  Co to w ogóle jest ta próchnica i skąd się ona bierze?

Próchnica jest chorobą zakaźną, polegającą na odwapnieniu i rozpadzie twardej masy zęba. Zanim pojawią się ubytki wymagające leczenia stomatologicznego potrzeba kilku miesięcy zaniedbania. Główną przyczyną próchnicy jest niedokładne oczyszczanie zębów z resztek pokarmowych, oraz tworzonej przez bakterie płytki nazębnej. Niewyczyszczona dokładnie odpowiednią szczoteczką i pastą płytka nazębna, pozwoli bakterią weżreć się w szkliwo i rozpocząć proces próchnicy.

Łatwo wywnioskować, że wszystkie zęby mleczne nie wypadają od razu, a zęby stałe nie wyrastają w komplecie. Gdy paskudne bakterie dostały się już do jamy ustnej, zarażają te nowe, dopiero się wyżynające i osłabiają je już na wstępie. Warto dbać by próchnica się nie pojawiła a gdy jej nie unikniemy, szybko skonsultować ze stomatologiem.4 komentarze:

 1. Mycie zębów to podstawa, masz rację i trzeba od najmłodszych lat wpajać dzieciom że mleczaki też trzeba czyścić. Pierwszy raz widzę tą markę, muszę zapoznać się lepiej. Monika

  OdpowiedzUsuń
 2. staram się aby moje dzieci nauczyły się same, ze dbanie o zęby jest bardzo ważne, także znamy te produkty :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dbanie o uzębienie i profilaktyka jest bardzo ważna! Dobrze, że o tym pamiętacie,

  OdpowiedzUsuń
 4. Naukę mycia rąk i zębów zaczynaliśmy od najmłodszych lat, najpierw bardzo nieporadnie, dla wyrobienia nawyki, a z czasem, za pośrednictwem ciekawych szczoteczek i przyjemnych w smaku past, przechodziliśmy do własciwej pielęgnacji. :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Rodzina Ma Moc , Blogger