Szkoła za pasem- pakiet książek przygotowujących do szkoły

Nauczyciele co roku mają niezłą zagwozdkę wybierając pakiety książek, które przygotują dzieci      6-letnie w świat szkolnych ławek. Dzięki Wydawnictwu Edukacyjnemu osobiście mam możliwość przyjrzenia się bliżej pakietowi SZKOŁA ZA PASEM. Franiowi co raz bliżej do szkoły a ja niebawem wracam do pracy w przedszkolu- czas idealny na obserwację tego, co na rynku.


Jako rodzic nie ukrywam, że zwracam uwagę na cenę i różnorodność wykonywanych zadań w książkach, by nie było monotonii i dziecko przyswajało wiedzę głównie poprzez zabawę.

Jako nauczyciel- myślę o tym, by zaciekawić nauką, by ćwiczenia nie zajmowały dużo czasu,  przyciągały wzrok atrakcyjnym wyglądem graficznym i nie nudziły się. Nie ma co ukrywać, dziecko nie będzie zainteresowane, gdy będzie musiało robić ciągle i to samo - tu jest szeroki wybór zadań co jest dla mnie dużym plusem.


Karty pracy można kupić w różnych zestawieniach : pakietach częściowych i rozszerzonych. Skupie się dziś na pakiecie pełnym ( największym), który zakupić można na stronie wydawnictwa za 115zł a w nim :

 • Karty pracy zeszyt 1
 • Karty pracy zeszyt 2
 • Karty pracy zeszyt 3
 • Karty pracy zeszyt 4
 • Kolekcja literek. Przygotowanie do nauki czytania i pisania
 • Kolekcja cyferek. Wprowadzenie w świat cyfr i znaków matematycznych
 • Kolekcja łamigłówek. Gimnastyka umysłu cz. 1 i 2

Karty pracy są 4, tematycznie ułożone pod względem pór roku ( jak w większości tego typu zestawów) . Zróżnicowane zadaniowo a w każdej z części aż 50 stron, w których znaleźć można :

- ćwiczenia graficzne i manualne
- ćwiczenia kształcące mowę i myślenie logiczne
- ćwiczenia percepcji wzrokowej i słuchowej
- ćwiczenia matematyczne
- ćwiczenia diagnostyczne.

 Kartki tu są wyrywane i co wyróżnia je na tle innych można je wykonywać kilkukrotnie. Jak ? Do pierwszej części dołączona jest ruchoma folia, która bardzo ułatwia pracę. Jest ona na prawdę trwała i wykonana z solidnego plastiku a co za tym idzie posłuży na cały rok.

W każdej z pozycji znajdują się naklejki, wypychanki i zadania wymagające użycia przez dziecko nożyczek. Dodatkowo w częściach 1,3 i 4 znajdziecie zadania oznaczone literką D, które pomogą nauczycielowi w doborze narzędzi diagnostycznych wychowanków.W pakiecie rozszerzonym znajdziecie również kolekcję literek, kolekcję cyferek i kolekcję łamigłówek (2 sztuki). Zapoznają one między innymi malucha ze znakami graficznymi cyfr i liter.Kolekcja literek jest skonstruowana zgodnie z zasadą stopniowania trudności : zaczynamy swoją przygodę od najprostszej O. Literki tu przedstawione są zarówno drukowane jak i pisane.

Dzięki tej pozycji u dziecka doskonalimy między innymi takie umiejętności niezbędne podczas nauki czytania jak :
 • określanie kierunków oraz miejsc na kartce papieru
 • nabywanie sprawności manualnej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej potrzebnej do rysowania, wycinania i nauki pisania
 • kształtowanie słuchu fonematycznego
 • kształtowanie gotowości do podjęcia nauki czytania i pisania oraz budzenia zainteresowania tymi umiejętnościami


Kolekcja cyferek . Każde dziecko prędzej czy później będzie chciało poznać graficzny zapis znaków matematycznych. My zaczęliśmy zabawę z królową nauk dość szybko i przez zabawę jednak Franio nie odróżnia jeszcze zapisu na kartce. Myślę, że z tą książeczką będzie nam dużo łatwiej zrobić kolejny krok zaraz po liczeniu na palcach czy patyczkach :) 

Co dodatkowo mnie zachwyca to wierszyki. Jak widać na powyższych zdjęciach przy każdej literce i każdej cyferce jest rymowanka. Wg mnie to świetny sposób działający na skojarzenia. Dziecko łatwiej przyswoi wiedzę, gdy mu ją zobrazujemy choćby za pomocą prostego obrazka i króciutkiego opisu.

Ćwiczenia z Kolekcji cyferek obejmują, oprócz poznania cyfr i znaków matematycznych, także poznanie i utrwalenie kształtów i nazw figur geometrycznych, rozwiązywanie prostych zadań z treścią, a także przybliżają poprawny zapis prostych działań arytmetycznych.
Kolekcja łamigłówek - to świetne dopełnienie kart pracy. Można je kupić w pakiecie bądź osobno. Myślę sobie, że mój Franio będzie je uwielbiał. On bardzo lubi tworzyć sekwencje, wyszukiwać na obrazkach podobieństw, różnic a w zasadzie wszelakie łamigłówki mógłby rozwiązywać bez końca (bynajmniej w domu :))PRZEWODNIKI DLA NAUCZYCIELA 

Każdy kto ma styczność z dziećmi w szkole bądź w domu doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak ciężko zorganizować, wymyślać zabawy, zainteresować przez cały dzień jedno a co dopiero całą grupę dzieci. W tych książkach otrzymamy ogromną pomoc, mnóstwo pomysłów na zabawy, gry, aktywności zarówno w sali jak i na podwórku. Przygotowane są z dokładną starannością, dopasowane do grupy dzieci 6 letnich i szczegółowo opisane na każdy dzień tygodnia. . W trzech częściach znajdziecie płyty, o których za chwilkę.


Każda z części zawiera scenariusze, plany pracy, nuty piosenek i bibliografię utworów dla dzieci.


Każdy dzień opisany jest wg podstawy programowej i składa się z następujących części:
- poranna rozgrzewka
- zajęcia wychowawczo-dydaktyczne
- popołudniowy relaks

 Czas na wspomniane wcześniej płyty. Przyznam, że mnie zaskoczyły. Nie ma tam typowych nagrań piosenka po piosence. Bardzo podoba mi się to, że w części pierwszej znajdziemy zarówno utwory śpiewane przez dzieci jak i sam podkład muzyczny. Dzięki temu, możemy użyć ich podczas wielu uroczystości przedszkolnych i cieszyć się śpiewem naszych podopiecznych. W przewodnikach znajdziecie zapis nutowy w razie gdybyście zechcieli osobiście zagrać daną melodię.W trzecieciej części ( w czwartym przewodniku dla nauczyciela) znajdziecie zwłaszcza muzykę do zabaw ruchowych, które z pewnością w większości znacie. 


W ofercie wydawnictwa nauczyciele mogą również znaleźć program wychowania przedszkolnego.


Szkoła za pasem to bardzo bogaty pakiet edukacyjny. Ćwiczenia tu przedstawione kształtują wiele funkcji w małym człowieku. Uczą logicznego myślenia, rozwijają motorykę małą, słuch fonemowy, zachęcają do mówienia, wycinania, klejenia, układania obrazków niczym puzzli. Znajdziemy tu labirynty, ćwiczenia lewo- półkulowe a wszystko przemycone w sposób taki by zachęcić do nauki a nie zniechęcić. Ruchoma folia to absolutny plus- dziecko może ćwiczyć grafomotorykę praktycznie bez końca- jedno dziecko zrobi coś raz, inne ma ochotę poćwiczyć jedno zadanie więcej, tym razem jest to możliwe.

Nie wiem jak Wy ale ja jestem zachwycona i szczerze mogę ten pakiet polecić. Choć Franiowi jeszcze trochę do szkoły brakuje z pewnością będziemy od września korzystać zarówno z kart pracy jak i kolekcji literek, cyferek i łamigłówek.

EDIT: dostałam informację z ostatniej chwili, bardzo ważną i koniecznie muszę Wam o tym powiedzieć :) W tym roku program wychowania przedszkolnego będzie w wersji online a pakiet poszerzy się o język angielski - Jolly Nolly :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Rodzina Ma Moc , Blogger