Ćwyczymy wymowę z wierszykami- rymowankami

Dziś kolejna część rymowanych wierszyków do ćwiczeń artykulacyjnych. Możemy zwyczajnie czytać dziecku, pobudzać ich wyobraźnię albo ćwiczyć pamięć i poprawną wymowę prosząc o powtarzanie za nami.

Sama mowa to nie wszystko. Jak już wspomniałam we wcześniejszym wpisie Pani Elżbieta i Witold Szwajkowscy w swoich książkach dbają również o rozwój ogólny. Tak jest w przypadku pozycji "Sto wierszyków nowych do ćwiczeń wymowy". Poza rymowankami, znajdziecie tu pytania, zadania wymagające trochę ruchu oraz sugestię tematów do rozmów. Bardzo fajna książka na urozmaicenie wspólnie spędzanych chwil. 


Na wstępie zarówno rodzice jak i logopedzi znajdą wprowadzenie i cenne wskazówki. Całość ma 96 stron i jest podzielona na dwie części : w pierwszej naśladujemy dźwięki, w drugiej ćwiczymy wymowę głosek w wyrazach i izolacji. Autorzy sprytnie pominęli w wierszykach wyrazy z głoską "r", która jest ciężka dla wypowiedzenia przez najmłodszych. Co równie ciekawe rymowanki zostały ułożone alfabetycznie, co ułatwia w spisie treści odnajdywanie poszczególnej głoski.

Czytanie, powtarzanie, zagadki i ćwiczenia fizyczne w jednym :) Poza tekstem uwagę małych czytelników przykuwają również bardzo trafione ilustracje. Przeznaczona dla dzieci w wieku 3-5 lat .


Kolejna pozycja Pani Elżbiety i Witolda Szwajkowskich godna polecenia to " Mamba w plenerze" . Ta z kolei z czarno-białymi ilustracjami Piotra Zawadzkiego pobudza wyobraźnię. Dzieci z wielką chęcią poznają przygody stworka w 16, krótkich wierszykach, ułatwiających zrozumienie istoty rymów. Można również pokusić się o wspólne mówienie zawartych tu łamańców językowych" często wywołujących dużo śmiechu. Na końcu dziecko może samodzielnie narysować ilustrację w wyznaczonym miejscu. Sprawdzimy w ten sposób, jak rozumie czytane przygody.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Rodzina Ma Moc , Blogger