Reksio Szczeniak i Reksio Encyklopedia- nowe pozycje wydawnicze

Jakiś czas temu pokazywałam Wam przecudowną książkę z bajkami o słynnym piesku, którego kojarzy chyba każdy z nas ( wpis tu-->wielka księga przygód Reksia ). Duże, przepiękne, bardzo kolorowe ilustracje przykuwające wzrok nie tylko najmłodszych i niedługie opowiadania zachęcają do wspólnego spędzania czasu przy książkach. Pod koniec września na rynku pojawiły się dwie nowości wydane przez wydawnictwo Papilon, o których chcę Wam dziś powiedzieć. 

Cudowny Reksio z mojego dzieciństwa powraca w wielkim stylu ! Niezmiernie cieszy mnie fakt, że moje dzieci też mogą po poznać i to nie tylko z ekranu telewizora. Przyjrzyjmy się zatem dwóm nowościom na rynku czytelniczym a zacznijmy od tej dla młodszych dzieci : REKSIO SZCZENIAK


Książka Reksio szczeniak powstała we współpracy z Fundacją imienia Heleny i Lechosława Marszałków Reksio . Została napisana na podstawie odnalezionego po latach scenariusza twórcy postaci Reksia – Lechosława Marszałka pt. “Reksiowe cyrki”. Był to pierwszy scenariusz filmu o Reksiu, który niestety nigdy nie powstał.

Choć wychowywałam się między innymi na tej bajce, tą konkretną historię poznałam po raz pierwszy podczas czytania jej z moimi dziećmi. Książka jest dość długa i my podzieliliśmy ją sobie na 3 wieczory jednak napisana w bardzo przystępnym dla dzieci języku. 

Małego pieska porzuconego przy drodze znajduje Adaś, który bardzo kocha wszelkie zwierzęta. Z pewnością odziedziczył to po swoich rodzicach, którzy bez wahania postanawiają nadać Reksiowi nowy dom. Nasz bohater w tej książce miewa wiele różnych czasem bardzo nie przyjemnych historii. Gdy okazuje się, że świetnie dogaduje się z kolegami z podwórka, potrafi stworzyć z nimi bardzo niespotykany chór i jest przy tym bardzo szczęśliwy nagle zostaje porwany przez właściciela cyrku. Po jakimś czasie udaje mu się z niego uciec ale nie jest to koniec przygód. Ta książka warta jest przeczytania i spędzenia przy niej dłuższej chwili razem z dziećmi.

Pojawia się tu mnóstwo emocji, doświadczeń i uczuć- od ogromnej miłości, przez przyjaźń do rozczarowania. 


REKSIO ENCYKLOPEDIA- to pozycja idealna dla wszystkich dzieci uczęszczających do szkoły. Jestem przekonana, że w domu, w którym znajdują się uczniowie szkoły podstawowej ta książka będzie często otwierana. Encyklopedia powinna być w zasięgu ręki każdego dziecka a jak jeszcze jest napisana w taki sposób jak ta wręcz się prosi by ją przeglądać i dowiadywać się ciekawostek o otaczającym nas świecie. Na każdej stronie towarzyszy nam nasz ulubiony piesek.

Ta publikacja podzielona jest na następujące rozdziały :

- ASTRONOMIA
- CHEMIA I FIZYKA
- CZŁOWIEK I ŻYCIE
- KRÓLESTWO ZWIERZĄT
- MATKA ZIEMIA
- TECHNIKA, NAUKA I HISTORIA

Młody czytelnik dowie się między innymi jak powstał świat, czym są gwiazdy jak działa nasz układ nerwowy, czym jest lęk, strach i fobia, jak powstaje tęcza, trzęsienie ziemi i pozna wiele innych ciekawostek. Ta pozycja jest dla ciekawych świata dzieci od lat 6 wzwyż. Myślę sobie, że może być idealnym prezentem na urodziny czy inne nadchodzące święta choćby te mniejsze: Mikołajki lub Święta Bożego Narodzenia. Jestem pewna, że ta książka wiele wniesie w życie dziecka.4 komentarze:

 1. Moje dziecko dostało tę książkę w prezencie ze względu na świetne recenzje oraz piękne ilustracje. Co do ilustracji to zdjęcia są naprawdę ładne i ilustrują zagadnienie. Co do treści to jest ona raczej bardzo słaba. Nie wiem dla kogo jest ta książka. Z jednej strony Reksio tłumaczy wielki wybuch, jak to z osobliwości powstał czas, materia itd. wspomina o horyzoncie zdarzeń. Oczywiście sprawy te wytłumaczone są jednym zdaniem, więc jak ktoś miał z tym do czynienia to poczuje niedosyt, a jak ktoś nie miał to i tak nie pojmie.
  Z drugiej strony podstawowe zagadnienia jak pory roku są wytłumaczone po prostu błędnie. Cytat ze strony 100: "(...) Ziemia zmienia swoją odległość od Słońca, czego konsekwencją są pory roku". To nie jest prawda.
  Generalnie w książce mnóstwo jest nieścisłości. Może się czepiam, ale np. zdanie "Odległości w kosmosie podajemy w latach świetlnych - to czas potrzebny światłu do tego, aby przebyć daną odległość" powinno raczej brzmieć "Odległości w kosmosie podajemy w latach świetlnych, przy czym rok świetlny to odległość jakie światło pokonuje w próżni przez rok czasu".

  Jedyny walor edukacyjny tej książki jest taki, że po trafieniu kilku takich kwiatków sprawdzam wszystkie nie znane mi informacje i przy tym mogę się czegoś nauczyć. Dziecku książki bym nie polecił a już na pewno nie do samodzielnego czerpania wiedzy. O wiele lepsza pozycja tego typu to np. "Magia rzeczywistości" Dawkinsa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niedawno otrzymałem tę książkę i mogę powiedzieć jedno, że czytając ją swojemu dziecku rozbudziłem jego wyobraźnię. Tak jak było to gdzieś napisane to dobry punkt odniesienia, więc nie może być wszystko wytłumaczone, tylko musi to być zaczątek czegoś, w co zainteresowani mogą brnąć dalej. W przeciwnym razie książka zmieniła by się w coś grubszego niż Biblia. Do zakupu zachęciła mnie notka, że tekst był pisany pod przewodnictwem osób z wykształceniem z nauk ścisłych, a to tacy ludzie na prawdę potrafią coś opowiedzieć na taki temat. Moim dzieciom się podoba i choć byłem nastawiony, że skoro dorośli nie zrozumieją, to dzieci tym bardziej. Okazuje się wręcz odwrotnie. Dzieci rozumieją, a dorośli nie.

   Teraz ja powiem tak, że nie chcę się czepiać, ale skoro już sprawdzasz nieścisłości to musisz zrobić to lepiej :), ponieważ np. pory roku nie są związane bezpośrednio ze zmianą tej odległości od słońca, ale pośrednio, a więc ma na to wpływ, gdyż m.in. zmienia się czas nasłoneczniania (czynnik 7-mio procentowy). Tak więc nie mówmy chop, gdy nie jesteśmy czegoś pewni na 100%. Co do odległości, jest napisane poprawnie. Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Dla dzieci w jakim wieku jest odpowiednia książka Reksio Encyklopedia?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Rodzina Ma Moc , Blogger