O pieluchach parę słów...

Kiedyś pieluchy tetrowe, później wielorazowe aż w końcu pojawiły się te ekologiczne. Które właściwie wybrać? W internecie pojawia się mnóstwo poradników, które w mniejszy lub większy sposób mają na celu pomóc rodzicom dokonać wyboru. Czy jest sens je czytać?


Ja zawsze byłam zdania, że lepiej wiedzieć więcej  i ewentualnie zdobytą wiedzę weryfikować na podstawie doświadczeń własnych bądź znajomych ( bo pytać to też w jakiś sposób doświadczać).

W naszym życiu przewinęło się mnóstwo pieluch. Dwójka dzieci, kilka lat zakupów tego jakże cudownego wynalazku jakim są wielorazówki. Dlaczego one? A no dlatego, że jestem wygodna. Łatwiej mi wziąć w torebkę dodatkową, małą nic nie ważącą pieluchę niż kilka par ciuchów na przebranie albo wielorazówkę ( lub kilka) i worki do niej bo później trzeba to wyprać. Być może wiele osób się ze mną nie zgodzi, wierzę, że jest mnóstwo zwolenników "eko" wychowania ale ja do nich niestety nie należę. Jakich marek używaliśmy ? Różnych. Próbowaliśmy, sprawdzaliśmy a moje dzieci cieszyły się dłużej lub krócej suchą pupą ( zależy od marki). Znane wszystkim zielone opakowania Pampersów, których reklamy można zobaczyć niemal na każdym programie w telewizji i znają chyba wszyscy rodzice były oczywiście najlepsze ale i najdroższe. Patrząc trochę na nasz rodzinny budżet kupowałam poza powyższymi na zmianę pieluchy różnych producentów. Uwielbiałam te marki Babydream produkowane dla Rossman Polska i Lidlowskie Toujours. Obydwie porównywalne z oryginalnymi Pampersami a cena nie szokowała, wręcz przeciwnie.  Bardzo rzadko zdarzały się odparzenia, więc mogliśmy sobie pozwolić na eksperymenty. Przy pierwszym synku pojawiła się nawet krótka przygoda z wielorazówką- bardzo krótka, stwierdziłam, że to nie dla mnie bo prania miałam wystarczająco dużo nawet i bez nich.

Zastanawialiście się kiedyś jak dużo pieluszek zużywa dziecko w ciągu doby ? Już Wam mówię:


Noworodek- ok 10 sztuk
Dwu-trzy miesięczne dziecko - ok 6-7 sztuk
Półroczne- ok 4-5


Te dane i wiele innych znajdziecie w jednym z internetowych poradników do którego chciałabym Was odesłać: https://www.zaplo.pl/blog/jakie-pieluszki-dla-noworodka-rodzaje-i-miesieczny-koszt-pieluch/ . Znajdziecie tu min. informację na temat tego jak mądrze kupować by nie zbankrutować i więcej niż ja mogę Wam powiedzieć na temat pieluch wielorazowych np: jak ich używać, jak prać i czy się w ogóle opłaca z nich korzystać ? Dla porównania pokażę Wam drugie już zdjęcie właśnie z poradnika :Wiele rodziców myśli zapewne : czym szybciej odpieluchujemy tym lepiej zarówno dla dziecka jak i naszego portfela. Czy oby na pewno ? Budżet domowy na pewno wyjdzie z bilansem na plus, psychika dziecka jednak jest różna. Pamiętajmy, by przy wyborze pieluch jak i ich nagłym braku kierować się przede wszystkim dobrem dziecka. Nie zawsze jest na to gotowe gdy nam się tak wydaje. Ważne by potrafiło wołać i było świadome. Można próbować pozbyć się pieluch w wieku lat 2 jednak najczęściej gotowość malucha wypada na około 30 miesiąca jego życia. Jako ciekawostkę mogę Wam powiedzieć, że ze starszym synem oduczaliśmy się tuż po ukończeniu drugich urodzin i przechodziliśmy przez moczenie się kilka miesięcy a z młodszym udało się przebrnąć przez wszystko w niecały tydzień. Po prostu był na to gotowy i komunikował nam to..Pamiętajcie : zawsze warto wsłuchiwać się w potrzeby własnego dziecka, nie swoje. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie i warto to uszanować. 


2 komentarze:

  1. Zgadzam sie co do gotowosci dziecka, moja corka byla gotowa,jak skonczyla 2,5roku, z tym ze jeszcze grubsza sprawa byla w oieluche przez jskis miesiac. Zdarzalo sie,ze sie zapomniala I wolala w ostarniej chwili, ale dalysmy rade, tym bardziej,ze odpieluchowanie przypadlo na lato :), a ze mamy duzy ogrod, to nawet,jak mala zmoczyla bielizne,to nie bylo balaganu w domu ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam wrażenie że ludzie chcą być szybsi od innych w dzisiejszych czasach i przechwalają się "moje to już jak rok miało siedziało na nocniku" yh..Tylko po co :) Zdrowe podejście przede wszystkim :)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Rodzina Ma Moc , Blogger