Książkożercy- czyli jak zachęcić dzieci do samodzielnego czytania?

Samodzielne czytanie to trudna umiejętność. Nie wymagajmy od dziecka łączenia wyrazów po kolei w wieku 4 lat, gdy nie jest gotowe, woli zabawę lub czas spędzony z Wami gdy to Wy rodzice czytacie jemu. To równie piękny i ważny czas w Waszym wspólnym życiu. 

Gdy zauważycie, że maluch podpytuje o litery, zaczyna łączyć je w słowa i chętnie się podpisuje pod obrazkami spróbujcie zachęcić do samodzielnego sięgania po lekturę. Nie jest to jednak łatwe jak przysłowiowa "bułka z masłem...". By nie zniechęcić na starcie warto przyjrzeć się bliżej pozycjom, które przedstawiacie Waszym dzieciom wkraczający w świat książkożerców.


Na rynku pojawiła się bardzo ciekawa seria od wydawnictwa WILGA o 3 poziomach trudności : 

A- dla książkogryzaków ( początkujących)
B- dla książkołasuchów (p. średni)
C- dla książkożerców ( poziom zaawansowany ).


Wszystkie z niesamowitymi ilustracjami, zakładką umożliwiającą zatrzymanie momentu czytania, naklejkami a ponadto w etapie drugim i trzecim słowniczek trudnych wyrazów i pytań sprawdzających rozumienie czytanego tekstu. Przyjrzyjmy się im bliżej..


W poziomie A czyli pozycji dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z czytaniem tekst napisany jest odpowiednią czcionką nie męczącą oczu, historyjka idealnie dobrana jest do prób samodzielnego czytania, przewaga zdań pojedynczych a słowa dobrane są tak by jak najmniej w nich było dwuznaków i liter ze znakami diaktrycznymi. 

Tytuł pierwszej książeczki to "SUPER MARIAN NAD JEZIOREM ". Opowiada ona o chłopców, który na urodziny dostał swoją pierwszą konsolę. Prawie nigdy się z nią nie rozstaje więc i na wakacje musiał ją ze sobą zabrać. Czy będzie potrafił oderwać się od niej podczas zabawy z bratem ? Jak skończy się uzależnienie chłopca od elektronicznej zabawki ? 
Kolejny etap i tytuł zarazem to "AKCJA JOGI "

Mali detektywi, Kuba i Ida, powracają w wielkim stylu. Znaleźli już misia Uli, przyszedł czas na rozwiązanie zagadki zabłąkanego kota. Czy uda mi się rozwikłać tajemnicę rudego zwierzaka?

Ostatni poziom "BOMBERKA" jest przeznaczona dla tych, którzy z czytaniem mają już do czynienia jakiś czas. Tu Pojawiają się już dłuższe zdania złożone i trudne ortograficznie wyrazy. 

Zuzia i Filip to zgodne rodzeństwo. Jest jednak jedna rzecz, której Zuza bardzo zazdrości bratu – to jego wspaniała kurtka – bomberka. Dziewczynka marzy o takiej kurtce, lecz Filip nie chce nikomu jej pożyczać. Czy Zuzie uda się przekonać brata, by choć raz pozwolił jej założyć bomberkę?
Książkożercy to seria książeczek przygotowanych z myślą o dzieciach, które wkraczają w świat liter, słów i zdań. TRZY POZIOMY dostosowane do umiejętności dziecka. OPIEKA MERYTORYCZNA dydaktyka i językoznawcy z Uniwersytetu Warszawskiego. CIEKAWE HISTORIE bez nudy. 5 komentarzy:

 1. Mojego bratanka nie trzeba zmuszać, lubi kolorowe książeczki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytanie to same korzyści wiec musimy zadbać o to, aby dziecko je pokochało :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytanie to bardzo ważna sprawa. Czekamy na ten zestaw, aby syn mógł ćwiczyć się w czytaniu

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna nowa seria, bardzo przypadła nam do gustu.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Rodzina Ma Moc , Blogger