Nauka liter - kiedy i jak zacząć? Nasze kreatywne sposoby...

Wiecie kiedy jest odpowiedni czas na naukę pisania, czytania i ogólną naukę liter? Może zburzę poglądy co niektórych ale totalnie nie jest to wiek przedszkolny. Szkolny też nie. 

Nie ucz 3 latka czytać bo Kasia, Basia, Adaś już znają litery! Chcesz zmotywować do szybszej nauki? Baw się, sprawdzaj czy już czas... Często niestety nie da się przyspieszyć tego etapu... Kiedy zatem ? 


✅Jak dziecko wykazuje chęci do nauki
✅Jak pyta co to za litera
✅Jak zdaje sobie całkowicie sprawę do czego mu to potrzebne

Mówię to z doświadczenia. Próbowałam uczyć starszaka za szybko - okazuje sie ze jest dyslektykiem i gdybym w odpowiednim momencie nie przerwała tej nauki to zdemotywowałabym go na dalsze lata.

Czyta (płynnie) , pisze ( choć tu bywa problem z powodu kilku dys...) bo sam chciał! Załapał...

I choć są to bardzo ważne umiejętności bez których w życiu ani rusz to uwierz mi nic się nie stanie jak Twoja pociecha nauczy się później niż jego/jej koleżanka Zawsze patrz na możliwości swojego dziecka...

Dziś jest czas na Stasia. Pyta o litery, powtarza , nie myli się gdy pokazuje mu obraz graficzny i proszę o wyszukanie w zbiorze więc łapie tą chwilę! Jak się uczymy ? Standardowo poprzez zabawę...

Wodzimy palcem po wytłoczonej literze bądź takiej napisanej na dużym kartonie- obrazujemy wygląd głoski...


Próbujemy odtworzyć kształt litery w czymś sypkim- kasza, piasek, kolorowy ryż ( my zabarwiliśmy barwnikami spożywczymi) . 


Odtwarzamy taki sam wzór powtarzając przy tym wykonaną literę . Możecie użyć kolorowych lub nie patyczków od lodów, liczmanów, guziczków- obojętnie co macie pod ręką. 


Wyszukujemy takich samych w zbiorze innych liter- sprawdzamy przy okazji wzrok . 


Sensorycznie odkrywamy, dotykamy różnych faktur i odczytujemy poznaną już literę. 


Piszemy- nie odrazu w małej liniaturze a np na dużej powierzchni przyklejając taśmę papierową na podłodze.. Polecam użyć mazaków do tablic suchościeralnych ( łatwo schodzą z paneli ) . 


Duża ramka na zdjęcia z białą kartą w środku może posłużyć nam jako tablica suchościeralna... 


Możecie wspierać się ciekawymi elementarzami i książeczkami w późniejszych etapach :) My zaglądamy do elementarza wydawnictwa AMEET z ulubionymi postaciami z bajek Disney'a. Opisałam go tu --> KLIK .Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Rodzina Ma Moc , Blogger